БРИТАНИЈИ ПРЕТИ РАСПАД: Националисти победили у Шкотској, најављују референдум о независности, Ирци једва дочекали!
Шкотске националистичке странке победиле на парламентарним изборима у Шкотској
Раније током дана, Шкотска национална странка (СНП) саопштила је да иде ка својој четвртој узастопној победи на парламентарним изборима у региону са 61 посланичким местом у парламенту.
АМЕРИЧКЕ ТРУПЕ ИЗВЕЛЕ ВАЗДУШНИ ДЕСАНТ НАДОМАК РУСИЈЕ: Падобранци искакали из авиона током ноћи (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ АДМИРАЛ УБЕЂЕН: Русија побеђује у рату са Украјином, НАТО не би стигао на време!
ПУТИН ЗАДАЈЕ ОДЛУЧУЈУЋИ УДАРАЦ АМЕРИЦИ И ЕВРОПИ: Он ће градити Нови светски поредак, а зна и КАКО тачно!
Странке за независност у Шкотској освојиле су већину на парламентарним изборима у земљи, а Шкотска национална странка и шкотски Зелени добили су 65 од 87 места до сада проглашених за парламент са 129 места.
Премијерка Шкотске и лидер СНП-а Никола Старџон назвала је изборне резултате своје странке "историјским достигнућем". Додала је да је референдум о независности сада "ствар темељног демократског принципа".
- СНП и шкотски Зелени стали су на јасну посвећеност референдуму о независности у наредном парламентарном мандату. Обе странке су рекле да о времену одржавања референдума треба да одлучује проста већина МСП-а у шкотском парламенту - рекла је Старџон, а пренео BBC.
Премијер Велике Британије Борис Џонсон више пута је рекао да неће дозволити нови референдум о независности у Шкотској, рекавши да су Шкоти већ подржали останак у Уједињеном Краљевству у референдуму "једном у генерацији" одржаном 2014. године.
Старџон, са друге стране, инсистира да Џонсон "нема никакво демократско оправдање" да блокира референдум.
Победа странака које се залажу за независност указује на то да је Единбург у сукобу са Лондоном око настојања Шкотске за независност, при чему ће се сукоб вероватно решити на судовима.
Премијерка Шкотске Никола Старџен изјавила је да ће истрајати у плановима да се одржи нови референдум о независности Шкотске, пошто су резултати показали да ће њена партија победити на изборима за парламент Шкотске. Лидерка ирске странке Шин Фејн Мери Лу Мекдоналд рекла је да "пажљиво прате шта ће се дешавати у Шкотској".
Резултати избора показују да ће Шкотска национална странка, заједно са Шкотском Зеленом партијом, имати значајну већину посланика који се залажу за независност, објавио је Ројтерс.
Према резултатима који нису још коначни, Шкотска национална странка (СНП) и Шкотска партија зелених, које се обећале референдум о независноти ако победе, освојили су 65 од 87 места за које су до сада пребројани гласови на изборима за парламент са укупно 129 посланика.
СНП, којој би ово био четврти мандат на власти, најавила је да ће тражити да се одржи ново изјашњавање о одвајању од Велике Британије уколико освоји већину у парламенту који има 129 посланика.
Ово би могло да изазове сукоб са британским премијером Борисом Џонсоном, који одбија могућност таквог изјашњавања јер каже да су се Шкоти већ определили 2014. године да остану у Великој Британији, додаје Ројтерс.
Победа странака које заговарају независност на изборима у Шкотској "значајна је и за кампању ирског јединства и наговештава темељне промене у Великој Британији", поручила је данас председница ирске националистичке странке Шин Фејн Мери Лу Мекдоналд.
Лидерка Шин Фејна поручила је да ће њена странка, која је део владајуће коалиције у Северној Ирској и главна опозициона странка у Ирској, врло пажљиво пратити шта ће се даље дешавати у Шкотској.
Она сматра да ће бити изјашњавања о ирском јединству и да је то питање времена, а да би референдум у Шкотској или њена независност из темеља променили уставни аранжман Британије и имали веома јак ефекат на дешавања у Ирској.
- Резултат СНП је значајан и мислим да је он само последица чињенице да политика широм Британије и у Ирској пролази кроз период темељних промена - рекла је Мекдоналд за Ројтерс.
Шин Фејн се већ годинама залаже да се Северна Ирска уједини са Републиком Ирском, нарочито откако је Британија 2016. године гласала за излазак из Европске уније, упркос томе што је већина у Северној Ирској желела останак у ЕУ.