ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ ПРОГНОЗЕ ЗАПАДНИХ МЕДИЈА: Трећи светски рат ВЕЋ ПОЧЕО?! Украјина и Израел су само МАЛИ ДЕО
Комеморација Дана Д у Нормандији одигравала се спрам суморне позадине.
Украјински рат за опстанак нације бесни већ више од две године, а гори и Блиски исток. Док је у нашим главама ове недеље био Други светски рат, ускоро би требало да скренемо наше мисли на – трећи светски рат, пише у анализи за британски “Телеграф” Ендру Фокс.
Стратешки конкуренти Велике Британије су очигледни – Кина тражи доминацију над пацифичким театром као и земљама богатим минералима у Африци и Азији. Русија циља да успостави доминацију у совјетском стилу над бившим сателитима СССР-а. Иран тражи крај америчке и шире западне хегемоније на Блиском истоку. Муслиманско братство, које подржавају Турска и Катар, тражи доминацију у арапском свету.
Вратимо се корак уназад и изгледа као да је трећи светски рат већ започео, пише Фокс.
То једноставно не изгледа као конфликт какав смо мислили да ће бити. Уместо директног сукоба виђамо интензивну стратешку конкуренцију. Ниједна земља не може се такмичити са САД и НАТО на бојном тлу, па непријатељи уместо тога покушавају да их победе економским и културним средствима без испаљеног метка.
Те државе већ дуже време предвиђају надолазећу конфронтацију и спремају се за њу. Кинески Појас и пут инвестирао је у више од 140 земаља, покривајући 75 одсто светске популације и више од пола свог БДП-а. Пекинг је купио утицај, створио међународну економску зависност од развоја кинеске инфраструктуре и добио приступ у стратешке луке и друге потенцијалне војне базе.
Западни универзитети, у међувремену, су преплављени студентима, што ствара петљу финансијске зависности чак и кад се драгоцено знање враћа у кинеску економију.
Русија је, у међувремену, спроводила субверзивне активности широм Запада, покушавајући да утиче на америчке председничке изборе (у новембру), трујући противнике на британском тлу и стварајући зависност ЕУ од руског гаса. Москва је била кључни заговорник међународних кампања дезинформација, стратешки улажући онлајн и у медије да поткопа своје противнике и дестабилизује прозападну подршку на Балкану и централној и источној Европи.
Путин је демонстрирао војну агресију у Украјини и Грузији и показао вољност да се у првој поменутој посвети дугој и скупљој војној кампањи исцрпљивања, пише Фокс.
Иран је, у међувремену, искористио хаос на Блиском истоку да успостави регионалну хегемонију од рата у Ираку 2003. Техеран је изградио утицајне и насилне посредничке снаге у Јемену, Либану, Сирији и Ираку, финансиране и подржане од стране Исламске револуционарне гарде, која пружа команду, обуку и оружје за те снаге. Хути су показали способност да ометају виталне бродске руте које се приближавају Суецком каналу, а Хезболах у Либану – прекаљен у сиријском грађанском рату – запалио је северни Израел више пута лансирајући ракете од 7. октобра (напада Хамаса на Израел).
Милиције које подржава Иран пуцале су на америчке базе у Ираку, а режим је ставио тежак нагласак на гурање своје наративе у САД и Европи.
У међувремену, Катар и Турска су играли на обе стране.
Турска искоришћава чланство у НАТО и трговинске везе са ЕУ, док Катар нуди западне војне базе у Дохи и велике финансијске инвестиције. Истовремено, они настављају да подржавају Хамас у Гази, који је започео регионални рат могућавајући Ирану и њиховим милицијама да ескалирају нападе на Израел. Велике инвестиције су уложене у западне академске институције, купујући утицај у организацијама које обучавају и саветују наш (британски) Форин офис и безбедносну службу. Медијска организација “Ал Џазира”, коју финансира Катар, била је критичан вектор у гурању антиизраелског наратива на Запад, док се лидери Хамаса крију у Дохи.
Куповином утицаја и натапањем западних медија у дезинформације осмишљене да деморалишу и подрију подршку војној акцији, ове земље су поткопале наше демократије, медије и академске институције са циљем да изграде подршку на Западу и униште нашу вољу за борбом.
Украјина и Израел дају укус поплаве операција утицаја која ће нас преплавити, уколико ствари ескалирају у директан сукоб.
Ти сукоби су примећени широм света. Али, већ више од деценије наши непријатељи користе утицај - оружје опремљено пригушивачем - да испаљују почетне метке у глобалном сукобу – а ми смо то тек приметили. Док су све очи упрте у Нормандију, трећи светски рат је ближе него што схватамо – ми га већ водимо, закључио је Фокс.
Извор: Србија Данас/Блиц