БУДУЋНОСТ: Овако ће изгледати један ваш дан - 2037. године!
За мање од две деценије све ће бити овако...
У сарадњи с научницима Арс Елецтроница Футурелаб у Линцу, у Аустрији, немачки лист “Шпигл” сачинио је сценарио који описује сасвим обичан дан 2037. године. Реч је о оптимистичној визији будућности која не мора бити најреалнија, јер дигитализација крије и опасности. Ипак, ово није фантазија без основа, јер је слика будућности заснована на актуелном нивоу развоја науке.
Прочитајте и:
Помоћници у свакодневном животу
- Добро јутро, Миа, добро си спавала! - чује се тихо из звучника на таваници.
Мија отвара очи. Ролетне се аутоматски подижу, сунце обасјава собу. Бен се побринуо за све. Он много тога зна о Мији, јер је готово непрестано уз њу. Он је вештачка интелигенција, живи у "облаку" и повезан је с уређајима у Мијином домаћинству. Рачунар је интегрисан и у наруквици коју Мија носи скоро цео дан.
- Одавно ниси имала тако миран пулс, одлично си спавала - каже Бен.
Да је у њеном календару био убележен важан термин, Бен би подигао ролетне раније да остави Мији довољно времена да се спреми, али би јој зато касније скувао мало јачу кафу.
- До 2037. биће уобичајено да свако има вештачку интелигенцију попут Бена која ће га пратити током целог дана и помагати му - каже Кристофер Линдингер, истраживач будућности са института Арс Елецтроница Футурелаб у Линцу.
У тридесетим годинама 21. века вештачка интелигенција више неће имати препознатљив облик рачунара. У сваком предмету, комаду одеће, на сваком зиду налазиће се чип повезан са интернетом. Вештачком интелигенцијом ћемо управљати само говором. Уместо да комуницирамо с анонимним роботима, у њој ћемо видети пријатеља.
Не може уврнутије: СМРТ САДА ИМА ИНСТАГРАМ! Погледајте о чему причамо...
Будућност здравља
Мија одлази у купатило. Светло се пали чим уђе. Тушира се, а затим се гледа у огледалу. Додирује мали троугао у углу огледала и оно се претвара у екран са сликама и знацима. Једним покретом руке Мија брише видео-поруку другарице, а други је води до најважнијих вести дана. Поред њих се појављују графикони о њеном здрављу. Подаци које аутоматски прикупљају њена пиџама и мали апарат на ручном зглобу показују да се одлично осећа.
- Мија, за месец дана имаш заказан преглед код лекара. Треба ли да ти радим ЕКГ и шаљем податке лекару? - пита Бен, чији глас одјекује из звучника.
Мија потврђује.
У блиској будућности овакав начин контролисања сопственог здравља могао би да буде нормална појава. Научници предвиђају да ће од 2025. сензори у нашој одећи, на нашој кожи и предметима које свакодневно користимо регистровати параметре од виталног значаја.
- Лекарска дијагностика постаће излишна, јер ће дигитални здравствени системи бити бољи и јефтинији - каже Марија Пфајфер из Арс Елецтроница Футурелаб.
ЉУДИ ГА СВАКОДНЕВНО ЈЕДУ: Овај КОЛАЧИЋ може УСМРТИТИ за пар минута, а и даље је један од омиљених!
Исхрана у будућности
Када уђе у кухињу, Мија осећа мирис тек испржених јаја на око. Доручак је припремљен и сервиран на тањиру. Све су обавили њен фрижидер и кухињски робот: извадили су потребне састојке и испржили јаје у тигању.
Кухињски робот је већ скувао ручак и ставио га у кутију за понети: јунеће печење од вештачког меса, узгојеног у биореактору. Мија воли ово месо богато протеинима, јер нема убијања животиња, а укус је изванредан. Поврх свега, нема загађења околине.
Мија већ годинама није ишла у набавку; за то је задужен њен фрижидер, односно Бен, који координира залихе и поруџбине. Све што Мија треба да уради јесте да узме испоручене намирнице из поштанског сандучета испред врата.
Мијин ручак, шницла од вештачког меса, највероватније ће постојати најкасније 2030. Већ сада постоје стартап компаније које производе месо од култура ћелија. Ћелије се узимају од живе животиње и умножавају. Расту у великим биореакторима.
ПОД ХИТНО ИЗБАЦИТИ! Ако ОВО носите у новчанику - никада нећете имати пара!
Транспорт
Мија излази из куће и пешице одлази до станице метроа. На широким улицама је парк до парка. У Мијином детињству је било другачије. Тада су улице биле закрчене аутомобилима. Сада људи путују аутономним, електричним возилима, а на улицама има много више места за пешаке и зелене површине. Стигавши на станицу, Мија улази супербрзи воз. На пола пута до посла, из воза у покрету улази у други воз у покрету. Годинама није крочила на станицу метроа пуну људи.
- Ниво техничког развоја показује да ће такви системи постати стварност већ тридесетих година - каже Линдингер.
Аутономни, електрични аутобуси и аутомобили у градском центру врло брзо ће заменити досадашње аутомобиле. То значи да ће саобраћајне несреће с много погинулих дефинитивно постати прошлост, јер рачунарски системи безбедније управљају него људи.
Посао
Мија управља камионом препуним ствари. Одредиште: фабричка хала у индустријском подручју. Она седи у кабини симулатора логистичког центра одакле управља возилом. Она је "возач камиона" јер, када аутономни камиони сиђу са аутопута и уђу у градски центар не могу сами да управљају, пошто су маршруте превише компликоване. Тада преузима Мија, уз помоћ рачунара, и сигурно усмерава камион до циља. Она ради само четири сата дневно, а уз то иде на преквалификацију за унутрашњу архитектуру виртуелног простора.
Време када смо годинама обављали само један посао који је одређивао наш идентитет дефинитивно ће припасти прошлости. Технолошки напредак ће нас терати да стално мењамо посао, или ће због њега нека занимања напросто нестати.
- Људе очекује доживотни процес образовања. У идеалном случају, људи ће морати мање да раде и користе слободно време за стручно усавршавање и добротворни рад - предвиђа истраживач будућности Марија Пфајфер.
С друге стране, у мање оптимистичном сценарију незапосленост може драстично да скочи јер ће роботи преузети многе послове.
ОН ЈЕ БОООГ! Купио је ПАПРИКУ и сео у бус, а када су му Београђани ВИДЕЛИ ОВО вриштали су од СМЕХА
Слободно време
Мија проводи вече с пријатељима. Седе на каучу у њеној дневној соби и спремају се за експедицију на - Марс!
За путовање им нису потребни ни спејсшатл, ни скафандер. Довољна су им активна контактна сочива. Када их ставе, пред очима им се појављују виртуелне просторије и светови. Сочива за виртуелну стварност омогућавају им да прошетају по планетама, обиђу свемирску станицу на Марсу и да теренским возилом прелазе пешчане дине. Виртуелни туристички водич прича им узбудљиве приче о Црвеној планети.
Није далеко тренутак када ћемо путовати вирутелним световима.
- Већ за пет-десет година ићи ћемо на виртуелни одмор. Корисници ће видети веродостојне слике, које се неће разликовати од стварности - предвиђа Линдингер јер ће се тада на тржишту наћи прва активна контактна сочива неограничене резолуције.
Наравно, и то крије извесне опасности. Људи који не могу да се снађу у стварном свету могу да се изгубе у виртуелном и постану зависни од њега. Још није јасно како ће људи реаговати у ситуацији када се обришу границе између реалног и виртуелног живота.