БУНДЕСТАГ ИЗГЛАСАО - НЕМАЧКА ШАЉЕ ВОЈСКУ У БОСНУ! Додик и Путин на УДАРУ Берлина!
Бундестаг усвојио одлуку
Немачки Бундестаг прихватио је данас предлог Владе Немачке да у БиХ у оквиру мисије Алтеа пошаље 50 војника.
ЛОКАЛЦИ НАПЛАЋУЈУ: Ако планирате да летујете у Грчкој аутом, будите спремни да тражите паркинг САТИМА, а онда још да га ПЛАТИТЕ!
ПЕКИНГ УЗДРМАО ДАЛЕКИ ИСТОК (НЕ)ОЧЕКИВАНОМ ИЗЈАВОМ: Кина се огласила поводом атентата на Шинза Абеа
ПОТРОШИО ВИШЕ ОД 200.000 ФУНТИ НА РЕНОВИРАЊЕ КУЋЕ: Откривена ова афера Џонсона, завртеће вам се у глави од цена
Од 617 присутних посланика Бундестага, "за" слање немачких војника у Босну је гласало њих 516, "против" је било 98, а троје је било уздржано.
Против слања војника левица и десница
За овај предлог гласали су социјалдемократе, зелени и либерали, који чине немачку владу, те опозициони демохришћани, док су против били Левица и десна Алтернатива за Немачку.
Истовремено, исте странке прихватиле су и предлог СПД-а, односно препоруку Влади Немачке у којој се, између осталог, тражи да се у БиХ укине концепт конститутивних народа и уведе принцип један човек један глас.
Говорници из редова социјалдемократа, зелених, либерала и демохришћана осудили су, како су рекли, сецесионистичку политику Милорада Додика, српског члана Председништва БиХ, и устврдили да на њега утиче Владимир Путин, председник Русије, који, како тврде, жели да дестабилизује западни Балкан у контексту сукоба у Украјини.
С друге стране, левичари и десничари су сматрали да Немачка не треба да шаље своје војнике у БиХ, те да треба да се држи традиционалне политике Немачке - војног немешања у догађаје у иностранству.
Бундестаг је подржао Кристијана Шмита, кога Република Српска не признаје за високог представника у БиХ, и заложили се да БиХ што пре добије статус кандидата за чланство у ЕУ.
Настић: Деловање против Русије и Кине
Левичари су указали на опасност да ако Русија у новембру не прихвати продужење мандата ЕУФОР-а, ЕУ и САД могу да закључе НАТО мисију, што би, како тврде, било кршење међународног права.
Жаклин Настић из Левице је рекла да циљ није заштита грађана БиХ, већ деловање против Русије и Кине, а да се заборавља утицај Саудијске Арабије и Турске и растући утицај исламиста.
Десничари из АФД-а сматрају да је БиХ пропала држава, а Рудигер Лукасен из АфД-а је указао на прошле војне мисије на којима је учествовала Немачка, од рата на Косову па до Авганистана, за које тврди да су противни међународном праву јер немају одобрење УН-а.
- Стабилност Западног Балкана свакако јесте у нашем интересу јер постоји опасност од доласка избеглица, раста криминала или слично. Али овакав мандат ништа неће изменити - рекао је он.
Филип Кремер из Зелених је рекао да "Додик провоцира парамилитарним парадама, ревизионизмом историје и претњом да ће повући надлежности из области правосуђа, пореза и одбране са нивоа БиХ".
- Нећемо допустити још један сукоб у Европи а обновљени мандат за Алтеу је наш почетни допринос да се такав сценарио већ сад превентивно спречи - рекао је он.
Адис Ахметовић, посланик СПД-а, је рекао да немачки ангажман у ЕУФОР-у спречава сецесионизам и стварање трећег ентитета.
- Санкције морају погодити оне који урушавају структуре земље, демократију и просперитет. БиХ су потребне стабилне институције које могу издржати било коју форму етнонационализма - рекао је он.
ЦДУ против укидања конститутивних народа
Кнут Абрахам из ЦДУ/ЦСУ је споменуо допринос Ангеле Меркел, бивше канцеларке, на повезивању региона кроз Берлински процес и поздравио је одлуку садашње владе Олафа Шолца да ову политику настави.
Он се успротивио предлогу СПД-а о томе да се не настави концепт конститутивних народа у БиХ.
- По моме мишљењу, овде се ради о томе како три конститутивна народа учинити равноправним и гарантовати мањинска права осталим групама - рекао је он.
БОНУС ВИДЕО: Украјинска полиција дошла на нудистичку плажу да уручи позиве за војску - голаћи се разбежали