БОРИО СЕ ЗА СЛОБОДУ ДО ПОСЛЕДЊЕГ ДАХА: На данашњи дан ликвидиран је Че Гевара - ево зашто је био трн у оку Америма (ФОТО)
На данашњи дан, командоси боливијске армије уз помоћ агената ЦИА, пре 54 године, у малој школи у селу Ла Игуера у Боливији стрељали су лекара, писаца, теоретичара, герилско вођу, дипломату, политичара и револуционара Ернеста Гевару де ла Серна, познатијег и као Че Гевара.
Као један од кључних чинилаца Кубанске револуције, његов лик је постао свеприсутни контракултурни симбол побуне и глобална ознака у популарној култури.
Гевара је представљао једну од кључних личности у револуцији Фидела Кастра на Куби (1956—1959), као члан покрета ''26. јул''. Након победе револуције, неколико година је био активан у промоцији револуције друштва, путујући по свету као дипломата Кубе, а затим се лично ангажовао у покретима за ослобођење од диктаторских режима путем герилске борбе, најпре у Конгу, за време владавине Моиза Чомбеа, а потом у Боливији.
АРХЕОЛОЗИ У ШОКУ, НЕВЕРОВАТНО ОТКРИЋЕ У ИЗРАЕЛУ: Старо је 2.700 година и само су богати могли да га имају (ВИДЕО)
ОВО ЈЕ УБИЦА СА ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ ЗА УПОЗНАВАЊЕ: Мамио младе момке у стан, силовао их, дрогирао па УБИО
ЈЕЗИВО! Девојчица (14) пронашла биолошког оца преко Фејсбука, па зажалила: Држао је заробљену и годину дана је НЕПРЕСТАНО СИЛОВАО
У Боливији, спрегом Америчке обавештајне агенције и боливијске војске, Гевара је најпре ухваћен, а одмах сутрадан убијен.
Као строг војсковођа, и потпуно посвећен свом револуционарном циљу са огромним моралним ауторитетом над својим трупама, он је остао контроверзна личност од велике историјске важности.
Часопис ''Tajm'' прогласио га једним од 20 највећих светских икона и хероја у оквиру 100 најутицајнијих људи света 20. века.
Како је писао Мич Вајс, аутору књиге "Хунтинг Che"', познати кубански револуционар аргентинског порекла био је велики трн у оку Американаца док је покушавао да створи нови Вијетнам у Латинској Америци.
''Било је тешко дати наређење да се погуби Че''
Бивши агент ЦИА Феликс Родригез који је учествовао у хватању Че Геваре рекао је рекао је да је ЦИА желела револуционара живог, али је боливијска влада издала наређење да га убије.
Како је писао Мич Вајс, аутору књиге "Хунтинг Che"', познати кубански револуционар аргентинског порекла био је велики трн у оку Американаца док је покушавао да створи нови Вијетнам у Латинској Америци.
-Покушао сам да га спасим, али без успеха, рекао је Родригез, који је, међутим, Ернеста Гевару де ла Серну сматрао ''убицом''.
-Обавештени смо да је Че Гевара заробљен у недељу, 8. октобра ујутро. Група младих војника обучена је на локалним језицима кечуа, ајмара и гуарани, тако да су могли да буду послати испред батаљона у цивилу у прикупљају обавештајних података. И ти момци су се те суботе вратили у 19 сати да кажу капетану Герију Праду да им је сељак показао подручје звано Куебрада дел Иуро где су се гериле криле - овај сељак је у близини имао део земље и видео их је, испричао је тада Родригез описујући операцију.
-Гари Прадо је те ноћи опколио Куебрада дел Иуро. А у недељу ујутру, 8. октобра, почела је пуцњава. Че је добио метак у леву ногу између колена и скочног зглоба, али ништа није било опасно по живот. Већина герилаца и неки боливијски војници погинули су у пуцњави, а Че је био заробљен, упркос напорима Симеона Кубе Сарабије, ниског боливијског револуционара познатог и као Вили, који му је покушао помоћи да побегне. Сатеран у ћошак, рекао је: 'Не пуцајте! Ја сам Че Гевара и вредим више жив него мртав', присетио се он.
Иначе амерички специјалци тренирали су боливијске војнике са циљем да заробе Гевару, а коначно су га убили 9. октобра 1967. године.
-Вероватно је било најтеже када сам морао да пренесем наредбу боливијске владе да убије се Че. Иако сам размишљао и о катастрофи коју је изазвао у мојој земљи, рекао је Родригез за ''Ел Паис'' пре 4 године.
Родригез је такође открио да су након стрељања Че Геваре желели да му одсеку главу и пошаљу је Фиделу Кастру као доказ револуционареве смрти, али су на крају ипак одлучили да му пошаљу шаке.
Рекао је да једину ствар због које жали је што је Че Геварину лулу дао нареднику марију Терану који је рекао да га је убио и да ју је заслужио.
Че Геварина смрт изазвала је бурне реакције у свету - за време студентских протеста 1968. сматран је идолом револуционарних превирања, а на Куби и данас има статус националног јунака, као и међу разним другим латиноамеричким левичарским покретима.