ЦЕО СВЕТ ЧЕКА ОДЛУКУ КИНЕ! Да ли је планета у опаности од рата?
Следећи потез Кине и бесног Сија ће одредити будућност планете
Избори, од стране многих означени као историјски, одржани су током викенда на Тајвану. Нови председник те земље постао је Вилијам Лаи Чинг Те, велики противник било каквом договору са суседном Кином. Он се сада суочава са три велика изазова - мандатом без подршке парламентарне већине, опозицијом која жели да покрене трговински споразум са Кином, и оно најважније, Пекингом који више него икада пре прети војном акцијом на острву, управо због избора новог председника.
КИНА НАПРАВИЛА ИСТОРИЈСКИ КОРАК Лансирана СУПЕРИОРНА ракета из приватног сектора, њене СПОСОБНОСТИ СУ ОГРОМНЕ (ВИДЕО)
ПЕКИНГ ШАЉЕ ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ: "Не мешајте се Тајван је неодвојиви део КИне - добићете ОДЛУЧАН ОДГОВОР"
"НЕ ОДРАЖАВАЈУ ВОЉУ НАРОДА!" Пекинг се огласио поводом председничких избора на Тајвану
Лаи Чинг Те је из Демократске прогресивне странке (DPP) однео је победу на председничким изборима, али је његова партија изгубила контролу над парламентом.
Пре самих избора, Кина је Лаија назвала опасним сепаратистом. Кина је одмах поручила да је већина бирача гласала против њега, а Канцеларија за тајванске послове навела је да DPP „не може представљати главно јавно мњење“ на Тајвану.
Тешке четири године
Лин Феи Фан, бивши заменик главног секретара DPP-a, рекао је агенцији Ројтерс да је „прилично забринут“ због тога што би нова власт могла имати „врло тешке“ четири године, посебно по питањима везаним уз Кину.
Рекао је да би опозициони посланици, који заједно чине законодавну већину, могли да појачају своје односе с Кином и затраже поновно покретање контроверзног споразума о размени услуга са Кином који је Тајван одбацио пре десет година након масовних протеста.
И највећа тајванска опозициона странка Куоминтанг (КМТ) и мала Тајванска народна странка (TPP) водиле су кампању за поновно покретање трговинског споразума о услугама. Ниједна није још објавила хоће ли радити заједно у парламенту, иако је председник TPP-a Ко Вен Је рекао да ће играти улогу „пресудне мањине“.
Лаи у клинчу са Пекингом
Лаи и његова странка одбацују кинеско полагање права на Тајван и кажу да само народ Тајвана може одлучити о својој будућности.
Ху Сијин, бивши уредник врло читаних кинеских новина „Глобал Тимес“, које подржава кинеска држава, а који је и даље истакнути кинески коментатор, написао је на друштвеним мрежама да је небитно за кога су Тајванци гласали када је реч о коначном стављању острва под кинеску контролу.
- Снага континенталне Кине већ се осећа овде, а воља 1.4 милијарде људи да доврше поновно уједињење земље такође је видљива - написао је он, преноси Ројтерс.
Кина је описала гласање као избор између рата и мира и упозорила бираче да донесу „исправан избор“. И управо у тој реченици лежи разлог за велику забринутост Тајвана, али и Сједињених Америчких Држава. Кина никада није прецизирала ко је „исправан избор“, али је јасно да се не мисли на Лаија.
„Ако избије рат, последице ће осетити свет“
- Ови избори означавају промену вођства у тренутку када су напетости између две стране високе, а очување стабилности постало је већи изазов - рекла је Аманда Хсиао, виша кинеска аналитичарка за „Интернатионал Црисис Гроуп“.
- Сукоб који укључује Тајван није вероватан у блиској будућности јер ће Пекинг сада прво помно пратити поступке новог председника и на основу тога донети одлуку. Али, ако би дошло до избијања истог, последице би се глобално осетиле- рекла је Хсиао.
Пекинг отворено мрзи DPP и Лаија, који је себе једном описао као „практичног радника за независност Тајвана“. Иако је ублажио своју позицију у корист статуса кво, Пекинг је наставио да га карактерише као опасног сепаратисту. Лаијева победа могла би брзо да резултира повећањем економског или војног притиска Кине.
- У блиској будућности вероватно ћемо видети како Пекинг покушава да употреби максималан притисак како би одредио услове за седеће четири године преговора између две стране - рекао је Вен Ти Сунг, тајвански сарадник Глобалног атлантског већа. Кина је поручила да исход избора неће зауставити уједињење са Тајваном.
То би могло укључивати „интензивну дипломатску реторику која критикује администрацију DPP-a, економске санкције против извоза, као и већу употребу војних алата у подручјима сиве зоне као начин да се нагласи незадовољство Пекинга“, рекао је.
Извор: Србија Данас/Nova.rs