Читав регион Западне Африке стрепи због развоја ситуације у Малију: Ситуација коју су џихадисти прижељкивали (ФОТО/ВИДЕО)
Председник је срушен с власти, војска преузела контролу
Председник западноафричке државе Мали, Ибрахим Бубакар Кеита (75), поднео је оставку, но чини се да је заправо изведен државни удар. Наиме, оставку је поднео у обраћању нацији путем телевизије свега неколико сати након што су побуњени војници заробили њега и премијера (очито је пуштен накратко само како би објавио своју оставку).
Непосредно након његове оставке земље западне Африке почеле су хитно затварати границе с Малијем.
ПОРУКА УГОСТИТЕЉА ИЗ ГРАЦА РАЗБЕСНЕЛА ХРВАТЕ: "Овакав потез неки осећају као шиканирање и расизам"
ЧУВЕНИ ИНФЕКТОЛОГ ШОКИРАО СВОЈОМ ИЗЈАВОМ: Чему вакцина када КОВИД ВИШЕ НЕ УБИЈА?!
НЕ МОЖЕТЕ СЕ САКРИТИ НИКАКО: Полиција ДРОНОМ контролисала поштовање дистанце на једној забави (ВИДЕО)
Ово је развој ситуације којег су се многи бојали јер даља дестабилизација Малија могла би довести до ескалације исламистичког екстремизма и тероризма који се већ неколико година из ове земље шири регијом западне Африке. Са друге стране, до одласка председника долази након више месеци анти-владиних протеста.
- Седам година сам настојао вратити ову земљу натраг на ноге. Са друге стране, ако су сада неки људи из оружаних снага одлучили да ће тај процес зауставити војном интервенцијом, имам ли уопште другог избора? Покорићу се томе јер не желим да дође до крвопролића - истакао је Кеита.
Савет безбедности УН-а одржао је хитан састанак по питању догађаја у Малију.
Подсетимо, анти-владини протести у Малију букнули су због политичких малверзација, наводно у дослуху с врховним судом, које су омогућиле владајућој странци да задржи већину у парламенту. Но, стваран разлог је све веће незадовољство у земљи и све тежа економска ситуација.
Млади људи су нарочито љути, а њих у Малију има јако пуно. Наиме, Мали има једну од најмлађих популација на свету - од 19 милиона становника чак половина је млађа од 18 година, према извештају УНИЦЕФ-а. У исто време укупно 42,7 одсто становништва (према извештају Светске банке) живи у екстремном сиромаштву.
Мали је не тако давно, 2012., такође имао државни удар којег је извела војска. Та ситуација отворила је "врата" џихадистима који су се утаборили у овој земљи (добар део стигао је с оружјем из уништене Либије). На северу земље букнула је и побуна Туарега, маргинализоване етничке мањине.
Касније је због тога Француска и војно интервенисала у Малију (операција је и даље активна), али екстремисти постају све јачи те се из Малија шире на суседне земље и регију, укључујући Нигер, Буркину Фасо, Мауританију, Алжир...
МЕЂУ УМРЛИМА И ДЕЦА! Најмање 45 миграната се удавило у несрећи код обале Либије!
РУСКИ СЕНАТОР ОПТУЖИО ЛИТВАНИЈУ: "Испољавате опредељење да желите да свргнете Лукашенка"
ТРАГИЧАН КРАЈ ПОТРАГЕ: Пронађено раскомадано тело дечака који је пре 16 дана нестао са мајком (ВИДЕО)
"СВАКА ЗЕМЉА ЋЕ ОДГОВАРАТИ" АМЕРИКА ПРЕТИ РУСИЈИ: Најавила враћање санкција Ирану на увоз оружја
КОРОНА ВИРУС НАСТАВЉА ДА БУКТИ У СВЕТУ: САД и даље на првом месту по броју оболелих, у Индији 20.000 преминулих