ЦИВИЛИ БЕЖЕ СА ЈУГА ЛИБАНА И ТРАЖЕ УТОЧИШТЕ У ОСТАЛИМ ДЕЛОВИМА ЗЕМЉЕ: Становници помажу расељенима који су све изгубили усред израелских напада
Израел засипа бомбама југ Либана, а Либанци беже на север, где покушавајући пронаћи сигурност.
Бејрут се пуни, вероватно премашујући властите капацитете, док се хиљаде људи исељавају у његова насеља, тражећи уточиште од израелских непредвиђених напада.
Када се чинило да је концентрисан на бомбардовање југа, Израел је ускоро бомбардовао север. Затим је гађао насеља с у којима претежно живе хришћани рушећи претпоставку да је фокусиран на подручја са шиитском већином.
Неизвесност је била готово опипљива док су исцрпљени људи пристизали у насеље Хамра у Бејруту. Неки од њих су путовали дуже од 12 сати да би прешли удаљеност за коју су им иначе потребна два.
Тешко је пронаћи собу у преноћишту
У хотелу са четири звездице Цаса Д’Ор у улици Хамра, пар је на рецепцији, покушава преговарати о цени за посљедњу доступну собу – апартман.
У Беируту, група жена из јужног Либана доживјела је необичну авантуру док су тражиле хљеб након што су пронашле смештај у хотелу Mayflower. Њихова потрага за основном намирницом привукла је пажњу пролазника, који су се придружили њиховој мисији.
У локалној продавници прехрамбених производа, жене су се суочиле с разочарањем када су сазнале да хљеба нема. У наставку потраге, посетиле су продавницу фалафела, али су и тамо наишле на препреку, јер је продавач имао само количину потребну за припрему јела за вечеру.
Међутим, оптимизам није нестао; уз додатак неколико суграђана, група је наставила потрагу све док нису успели пронаћи вреће хлеба. У тренутку славља, одбили су новац од жена, показујући тиме духовну солидарност и подршку.
Док су се одмарале на пластичним столицама постављеним на тротоару, жене су уживале у кафи коју су им донели добри људи. Након 15 сати путовања, овај тренутак одмора и бриге од стране Либанаца био је од велике важности. Занимљиво је да се ниједна од њих није представила именом, остављајући свој идентитет у позадини док су се фокусирале на заједништво и подршку у тешким временима.
У свом необавезном опажању, Rayess се прикључује напорима становника Бејрута да пруже помоћ придошлицама које су побегле од насиља. Према речима аналитичара, израелски напади имају за циљ да изазову унутрашње раздоре међу Либанцима и удаље их од Hezbollaha.
Rayess је отишао у пекару Makdissi да преузме стотине пецива намењених школи Sagesse у Цлеменцеауу, која збрињава расељене особе.
У улицама Бејрута чује се горки смех пролазника који говоре о уништењу својих домова и имовине. "Боље је тако", каже један мушкарац, додајући да чека тренутак када ће му бити уништено и последње што му је остало.
Ова ситуација осветљава храброст и отпорност локалне заједнице, која се удружује како би помогла онима који су погођени ратом.
Извор: Србија Данас/Ал Jazeera