ЧОВЕК СЕ ВРАТИО НА МЕСЕЦ ПОСЛЕ 50 ГОДИНА: Кина спустила своју заставу на површину земљиног сателита (ВИДЕО)
Педесет година након САД и Кина је поставила своју заставу на Месец
Кинеска национална свемирска агенција објавила је фотографије на којима се види црвена застава с пет звездица која је монтирана на површини Месеца. Заставу је снимила камера на свемирској сонди "Чанг'е 5" пре него што је у четвртак напустила Месец и кренула према Земљи с узорцима стена.
Позови Mozzart асистента – уплати аванс са кућног прага!
ВАКЦИНА НЕ ЗНАЧИ КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ: Мрачне прогнозе СЗО, могућа појава реинфекције и након заштите
ПОРТПАРОЛ ПРЕДСЕДНИКА ОТКРИО ВАЖНУ СТВАР: Да ли ће бити новог рата за Карабах?
Прва земља која је 1969. ставила своју заставу на Месец била је САД. Касније су Сједињене Државе поставиле још пет својих застава током следећих мисија све до 1972. године.
НАСА је 2012. године саопштила како су сателитски снимци показале да пет америчких застава још стоји на Месецу, с тиме да су стручњаци навели како су оне због утицаја Сунца вероватно сасвим избледеле.
Астронаут Баз Олдрин рекао је да је прва застава постављена преблизу лунарном модулу Аполо и да ју је он вероватно одувао при полетању.
Медији су преносили слику кинеске заставе на Месецу током њихове прве мисије слетања на наш сателит, "Chang'e 3". Ландер и ровер снимили су кинеску заставу на нама удаљенијој страни Месеца 2019. године.
Међутим, у оба случаја застава је била насликана на спољашњем делу летелице па се није радило о стварној застави у традиционалном смислу, односно, о тканини на стубу.
Мисија "Chang'e 5" је треће успешно слетање Кине на Месец у последњих седам година.
Сонда "Chang'e 5" одвојила се од површине Месеца па се ускоро враћа на Земљу, што је први покушај у више од 40 година да се донесу узорци са Земљиног природног сателита.
Ако се сонда врати на Земљу без тешкоћа, Кина ће бити трећа земља која је прикупила узорке, након Сједињених Држава и бившег СССР-а.
Истакнувши да је мисија технички врло захтевна, кинеска јавна телевизија CCTV описала је овај подухват као једну од "најзамршенијих и најосетљивијих" операција у оквиру државног свемирског програма.
Задатак ове свемирске мисије био је да пробуши тло до дубине 2 метра на подручју које се досад није истраживало, Океану олуја (Оцеанус Procellarum на латинском).
Мисија је нова етапа у кинеском свемирском програму који је почетком 2019. остварио велики успех спустивши истраживачки лунарни модул на скривену страну Месеца, што је био први такав подвиг на свету.