"ЦРНА КУТИЈА" ЋЕ СПАСИТИ ПЛАНЕТУ ОД КЛИМАТСКЕ КАТАСТРОФЕ? Снимиће сваки наш корак и оставити важан запис
Неуништива "црна кутија" биће изграђена на гранитној површини на западној обали Тасманије у Аустралији почетком 2022. године.
Може ли метални монолит величине градског аутобуса који снима како човечанство утиче на климатске промене, заиста да промени смер политике и спасе планету?
Како преноси АБЦ, њена мисија биће да сними "сваки корак човечанства" ка климатској катастрофи и тако остави "запис" будућим цивилизацијама које би на основу истог моле да схвате шта је довело до нестанка наше цивилизације.
Садњом једног дрвета годишње се елиминише 21 килограм карбонског отиска
СНИМАК КОЈИ ЈЕ ЗАПАЛИО МРЕЖЕ! Британца у "Милионеру" питали од ког воћа се прави ШЉИВОВИЦА, на крају је затражио помоћ (ВИДЕО)
ПАПА ФРАЊА ИЗНЕНАДИО ЈАВНОСТ: Нико није очекивао да ће тако назвати руског патријарха Кирила
Споменути пројекат предводи компанија за маркетиншко комуницирање Цлеменгер BBDO у сарадњи са научницима Универзитета Тасманија и тренутно се налази у такозваној бета фази, а подаци о корацима које правимо ка климатској катастрофи већ се прикупљају на веб страници тог пројекта.
"Црна кутија" ће бити монолит величине градског аутобуса направљен од 7,5 центиметара дебеле челичне оплате са соларним панелима на врху.
Унутар монолита биће смештени дискови за складиштење података, који ће прикупљати податке везане за климатске промене, попут нивоа угљен диоксида у атмосфери или просечних температура.
Осим тога, користећи алгоритам, претраживаће интернет за објаве на друштвеним мрежама и вести везане за климатске промене.
Аутори пројекта процјењују да ће меморија у дисковима бити попуњена подацима у наредних 30 до 50 година па стога планирају да проширити капацитет за похрану података како би омогућили дугорочније решење.
Како преноси Зимо, није јасно како ће се тај објекат одржавати, односно како ће се мењати соларни панели, колико ће се добро држати ти дискови за похрану података након деценија рада, као и колико ће сам монолит бити отпоран на вандализам и саботажу.
Наиме, његов положај на осами, неколико сати удаљености од најближег већег града једно је од средстава одвраћања, али да ли ће то бити довољно?
Друго питање које се намеће је и да ли је све то само један јако паметан маркетиншки потез или ће тај пројект имати опипљиве користи.
Труст мозгова који стоји иза пројекта верује да би њихова "црна кутија" могла одмах да доведе до промене ако политичари и компаније постану свесни да се њихови поступци снимају, што је изузетно оптимистичан поглед на будућност пројекта.
Споменути пројекат није први који покушава да сачува природну баштину наше планете од цивилизацијског усуда, без обзира долази ли он од климатских промена или других извора.
На крајњем северу Норвешке постоји огромна ризница биљних семенки закопана испод вечног леда, а Аустралија има и властиту замрзнуту "Нојеву барку" чија је намена потенцијално да спречи да јединствена флора напросто нестане с лица Земље.