РУСИ БРУЈЕ: "ОВО НИЈЕ СЛУЧАЈНО!" Белоруски министар преминуо након састанка са ХРВАТОМ
Белоруски министар спољних послова Владимир Макеј умро је у 64. години живота, како је у суботу известила је државна новинска агенција Белта. Наводно није имао здравствених проблема, а последњи важан састанак који је одржао имао је са једним Хрватом.
Наиме, Макеј се у петак састао са апостолским нунцијем надбискупом Антом Јозићем, који своју службу обавља у Белорусији, пише "Јутарњи лист". Разговарали су о 30. годишњици успостављања дипломатских односа између Белорусије и Свете Столице, интеракције Ватикана и Минска, те тренутном положају Римокатоличке цркве у Белорусији, објавило је белоруско Министарство спољних послова.
ИТАЛИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНДРЕДНО СТАЊЕ: "Ситуација је критична..."
"ОВО ЈЕ НАШ СТАВ!" Огласио се портпарол Кремља - ево шта је рекао о резолуцији Европског парламента, енергентима и Сирији
СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ТУРСКУ: Чекају се информације о повређенима и штети
Као што је могло да се очекује, одмах су кренуле спекулације да ватиканска дипломатија покушава да заустави рат између Русије и Украјине, а посредничка улога запала је Јозићу.
- Чудна смрт. На време. Баш јуче је разговарао о мировном плану са папиним изаслаником - објавио је проратни руски "Телеграм" канал "Мардан" уз двосмислени закључак да је "Макеј био Лукашенков главни канал комуникације са Западом".
"Случајност или ликвидација?"
Други руски канал, "Легитимниј", отишао је и даље.
- Он (Макеј) је био главни прикривени лобиста за западне интересе у Минску. Да ли је ово случајност? Или га је неко ликвидирао јер није испунио оно што је обећао? Или је, напротив, био осумњичен за "цурење информација"? - наводи канал, додајући да је "Макејев главни сан био да постане председник Белорусије".
Много је нагађања, а она се своде на то да је Макеј пре смрти нешто договарао са Јозићем. Реалније је да је Јозић покушавао да избори повољнији статус Католичкој цркви под диктаторским режимом Александра Лукашенка, пише "Јутарњи лист".
Надбискуп Анте Јозић је у дипломатску службу Свете Столице ступио у јулу 1999. Папа Фрања именовао га је у мају 2020. за апостолског нунција у Белорусији.
Комуникација са режимом
Папи је, очигледно, био потребан неко ко ће покушати да успостави комуникацију са тамошњим режимом. Наиме, након председничких избора 2020, на којима је сумњиву победу однео Лукашенко, уследили су масовни протести на којима су се тражили нови избори, ослобађање политичких затвореника, обустављање полицијскога насиља и гушења демократскога покрета.
Активисти за људска права су тврдили да је ухапшено више од 30.000 демонстраната а да је више критичара режима убијено. Лукашенко је притом оптужио Католичку цркву за мешање у белоруску политику, а надбискупу Минска Тадеушу Кондрусијевичу онемогућен је повратак у Белорусију из Пољске, у којој је био у радној посети. Од тада га је заступао помоћни бискуп Јури Касабутски, који је на "Фејсбуку" изразио уверење да би се ускоро и неки од свештеника и бискупа могли наћи у затвору, а Лукашенков режим оптужио је за репресалије.
Рад на конкордату
"Јутарњи лист" наводи да је Јозић у Минск стигао у недељу 11. новембра 2020, где је у дипломатском представништву Свете Столице заменио дотадашњег нунција Габора Пинтера. Крајем прошле године је апеловао да се мигрантима који су живели у нехуманим условима на белоруско-пољској граници обезбеде пристојнији, као и приступ процесима азила.
Јозић је једном приликом рекао је да Белорусија и Ватикан настављају да раде на конкордату.
- Рад на споразуму почео је давно и наставиће се - рекао је надбискуп и напоменуо да је отворен за наставак сарадње на различитим нивоима између Ватикана и Белорусије.
- Мој рад и моја присутност овде допринеће пре свега јачању моралних и духовних вредности - нагласио је.