ДА ЛИ ЋЕ СЕ ПОСЛЕ ЕПИДЕМИЈЕ И ИЗОЛАЦИЈЕ РАЂАТИ ВИШЕ ДЕЦЕ? Ево какве су прогнозе
Због толиког броја људи у изолацији, као најефикаснијој мери у сузбијању ширења коронавируса у овом тренутку, поставило се питање да ли ће бити бејби бума након што све прође.
Иако је доста истраживања иницијално сугерисало да би такав резултат био логичан, специјалиста за заразне болести и доцент на Одсеку за медицину Универзитета Јејл Џејми Мејер сматра да је историја показала сасвим супротно.
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Драстичан скок мртвих у Шпанији, умрло 738 људи (ВИДЕО)
РУСКИ ВИРУСОЛОГ: Постоје три сценарија у борби са короном - прва два су блага, а за трећи НЕ ЖЕЛИТЕ ДА ЗНАТЕ
МАЈКА ДЕЧАКА У ОЧАЈУ: Био је савршено здраво дете, али је ипак оболео од корона вируса, имао је ЈЕЗИВЕ СИМПТОМЕ (ФОТО)
Он каже да је изучавао како су сличне пандемије утицале на стопу наталитета и резултати нису обећавајући.
- Епидемиолошки подаци из пређашњих времена карантина и оваквих кризних ситуација изазваних пандемијама, потресима, кугом, еболом и глади, сугеришу да током катастрофалних догађаја која резултирају великом смртношћу широм света након проласка кризе, наталитет у следећих девет месеци пада - објашњава доктор Мејер и додаје:
"Ипак, 10 до 11 месеци по завршетку трауматичних догађаја, стопа наталитета се опоравља и долази у нормалу."
Овакав пад у стопи наталитета бележи се још од пандемије грипа 1889. године, а једно научно истраживање које се бавило проучавањем односа стопе морталитета и наталитета током криза утврдило је да катастрофе било којег типа, попут разорног потреса у Токију 1923. године или рушења кула у Њујорку 2001. године, доводе до мање стопе рођене деце. Конкретно, те две катастрофе заједно с пандемијом грипа 1918. године заслужне су за највећи пад стопе наталитета у 20. веку.
Гледајући мало свежије податке, пораст стопа наталитета данас се враћа у нормалу између 10 и 11 месеци од катастрофалне појаве из чега неки психолози извлаче закључак да је људима по правилу потребно око десет месеци да ментално преброде такав догађај и наставе даље са животом и репродукцијом.
- Ако размишљате о томе да затрудните током пандемије изазване коронавирусом, морате да будете свесни да ће вам можда бити ускраћене одређене здравствене услуге везане за праћење трудноће - напомиње доктор Мејер.
Иако још нема потврђених преноса вируса с трудница на новорођену децу и садашња истраживања сугеришу да се исти не догађа, није искључено да оболевање од вируса током првог тромесечја носи одређени ризик од дефеката код плода.
- Током овог временског периода изузетног стреса, можда је и примамљиво романтизовати причу о бејби буму да бисмо добили мало наде, али оно што је тренутно најважније јесте да чувате себе и своје ближње поштујући сва упутства која су вам здравствени радници и службена тела препоручили -закључује Мејер.