ДА ЛИ ЈЕ ОВА ДЕВОЈЧИЦА СПАС ЗА ЦЕО СВЕТ? Аника (14) награђена за откриће које би могло да доведе до лека за корону
Док се научници широм света утркују да пронађу лек против новог корона вируса, једна млада девојка се истакла у таквим покушајима.
Аника Чебролу, 14-годишњакиња из Фриска у Тексасу, освојила је престижну награду 3М Изазова млади научник 2020 и 25.000 долара за откриће које би могло довести до потенцијалне терапије за Ковид-19, пише CNN.
Изазов млади научник је такмичење за средњошколце у Сједињеним Америчким Државама, слично европском, под покровитељством компанија "Дискавери" и "3М".
ЈОШ ЈЕДНА СИГУРНА ЗОНА? Јужна Кореја бележи све мање инфицираних ковидом
БУГАРСКА У КАНЏАМА КОРОНЕ: За 24 сата забележен нови рекорд оболелих од вируса
ЧЕШКА У ПАКЛУ КОРОНЕ: Увели седмодневни полицијски час, грађани остају у кућама од 21 до пет ујутру
Такмичари на кратком видео снимку износе своје идеје за нове изуме којима би се решили свакодневни проблеми, а десет финалиста добија прилику да раде раме уз раме са научницима конгломерата "3М" током лета и обиђу Иновативни центар компаније у Минесоти, како би се такмичили за награду од 25.000 долара и титулу најбољег америчког младог научника.
Аникин победнички изум користи се такозваном Ин силицо методологијом ради откривања водеће молекуле која се може селективно везати за шиљати протеин вируса САРС-Цов-2.
- Последња два дана видела сам да је доста пажње у медијима посвећено мом пројекту јер је повезан са корона вирусом и рефлектује наше колективне наде да ће се пандемија окончати. И ја, као и сви остали, желим да се што пре вратимо нашим нормалним животима - рекла је она за CNN.
Од Ковида је до сада умрло више од 1,1 милиона људи у свету, откако је Кина пријавила Светској здравственој организацији први случај у децембру.
Аника, која је Американка индијског порекла, поднела је свој пројект на такмичење кад је била у осмом разуреду, али он није од почетка био намењен проналаску лека против Ковида. Иницијално је њен циљ био да уз помоћ Ин-силицо методе идентификује водеће једињење које би могло да се везује за протеин вируса грипа.
- Након што сам провела толико времена истражујући пандемије, вирусе и лекове, било би лудо само помислити да ја у ствари проживљавам тако нешто. Због велике озбиљности пандемије ковида и драстичних последица које је за тако кратко време имала на свет ја сам, уз помоћ свог ментора, променила смер и усмерила се на САРС-Цов-2 - рекла је Аника.
Аника је рекла да је била инспирисана да нађе лек за вирусе након што је сазнала за пандемију грипа 1918. И открила колико много људи умре сваке године у САД упркос вакцинисању против грипа и доступним лековима на тржишту.
- Аника има радознао ум и користи ту знатижељу да испитује о вакцинама против ковида. Њен рад је био свеобухватан и испитала је низ бази података. Такође је развила разумевање процеса иновација и врхунски је комуникатор. Њена воља да користи своје време и талент да помогне да свет буде боље место свима нам даје наду - истакла је др Синди Мос, судија такмичења.
Аника је признала да, иако јој је одата почаст наградом и титулом, њен рад није готов. Следећи циљ је да ради заједно са научницима који се боре да "контролишу морбидитет и морталитет" пандемије развијањем њених открића у стварни лек против корона вируса.
- Мој напор да пронађем водеће једињене које се верзује за шиљати протеин вируса САРС-Цов-2 може деловати као кап у океану, али ипак се надодаје на све досадашње напоре. Како ћу даље развити овај молекул уз помоћ вирусолога и других стручњака одредиће успех тих напора - закључила је Аника.
Кад није у лабораторији, ова 14-годишњакиња практикује традиционални индијски плес зван Бхаратанатјам, који вежба већ осам година.