ДА ЛИ ЈЕ ОВО РЕШЕЊЕ ЗА КРАЈ КОРОНЕ? Америчка војска развија супервакцину против коронавируса
Свет би ускоро могао да добије супервакцину! Наиме, панкоронавирусна вакцина СпФН америчке војске требало би да заштити од свих коронавируса, чиме би редовно обнављање вакцинације било сувишно, а остаје да се види да ли ће то заиста бити могуће.
Против свих сојева
"Супервакцина", "панкоронавирусна вакцина", "чудотворно оружје"... Све то би требало да буде вакцина против коронавируса СпФН, коју тренутно тестира амерички војни истраживачки институт.
Како наводи Дојче веле, спајк феритин наночестица вакцина (СпФН) намењена је заштити од инфекција с великим бројем варијанти коронавируса, а тиме и спречавању будућих пандемија. Редовно обнављање вакцинације постало би непотребно, чак и у случају да се појаве нове варијанте.
ЧЕТИРИ ДАНА ПАКЛА! Малишан (5) који је УПАО У БУНАР није издржао - данима се борио па преминуо у болници (ФОТО/ВИДЕО)
ТРАМП НЕ ОДУСТАЈЕ: Бивши председник Америке прикупља новац за кандидатуру, позива на вечеру са њим за 250.000 долара
ОТЕКЛА ЈОЈ ЦЕЛА ГЛАВА ЗБОГ МАЛЕ КОРЕКЦИЈЕ: Отишла је на КОЗМЕТИЧКИ ТРЕТМАН, а завршила у болници - ово свака жена треба да зна
СпФН је протеинска вакцина, а принцип деловања је сличан као код ‘Нововаксове“ протеинске вакцине, коју је крајем децембра одобрила Европска агенција за лекове (ЕМА).
- СпФН се базира на феритину, протеинском молекулу који може да складишти гвожђе. Тај молекул се сам претвара у лопту са 24 стране, слично као фудбалска лопта. Тако на сваку од тих страна може бити постављен маркантан спајк протеин с различитом варијантом коронавируса. То вакцину чини променљивом и подесном за модификације - преноси Дојче веле.
Додаје се да је вакцина СпФН развијена у америчком војном институту „Волтер Рид“ (Walter Реед Army Институте оф Research - WRAIR) у Силвер Спрингу, у савезној држави Мериленд. Најпре је тестирана на резус-мајмунима.
На провери
Вакцина је покренула јака неутрализирајућа антитела против првобитног коронавируса, као и против још четири његове варијанте: алфа, бета, гама и делта. Била је ефикасна чак и против вируса САРС-1, иако се тај тип вируса знатно разликује од САРС-ЦоВ-2, наводе истраживачи института WRAIR у часопису Сајенс транслејшенел медисин.
Како наводе из WRAIR, након успешног тестирања на мајмунима, почела је и прва фаза тестирања на људима, која би требало да открије да ли је и за људе вакцина једнако ефикасна и да ли је добро подносе.