Да ли је Трамп спреман за сусрет очи у очи с Путином? Кључна реч америчко-руских односа је ПРОТИВРЕЧНОСТ
Хоће ли се Америка одрећи својих ставова?
У јеку Светског првенства у фудбалу објављено је да се спрема први прави сусрет америчког и руског председника. Ако до тог сусрета дође, то ће бити „историјски догађај“ и нешто што Трамп најављује још од времена своје предизборне кампање. Ипак, руски аналитичари сматрају да не би требало падати у еуфорију и очекивати превише.
Прочитајте и:
Трампа одавно оптужују за његове „руске везе“, а ова кампања наноси значајне штете и овако веома пољуљаним руско-америчким односима. Можда то не би било важно да се овде не ради о две моћне светске силе. Међутим, овакве околности посредно штете и доводе у питање безбедносну ситуацију у целом свету. Стога не чуди што је још једна у низу најава да ће доћи до сусрета Трампа у Путина подигла прашину, али и пробудила наде. Ипак, питање је шта се реално може очекивати од једног таквог сусрета, који је најављен као први прави састанак два лидера у формату „очи у очи“.
Пре свега, сигуран сам да такав сусрет изискује веома озбиљну припрему, каже Михаил Смолин, заменик директора Руског института стратешких истраживања.
- Као друго, мислим да америчка страна није заправо спремна на такав сусрет, јер као и сваки пут до сада, када се ради о узајамним односима САД и Русије, америчка страна износи некакве прелиминарне услове. Другим речима, од Русије се очекује да преда Крим, па потом да престане да помаже Сирији, онда да дигне руке од становништва ДНР-а и ЛНР-а, али и да се пред целим светом извини за ко зна шта, итд. Ако се од друге стране овако нешто тражи, онда су то ултиматуми и у том случају преговори никуда не воде, јер се од Русије очекује да у старту капитулира. До сада смо видели да Путин не пристаје на уцене - закључује Смолин.
Саговорник додаје да Русија води своју суверену политику без обзира на бројне и редовне уцене од стране САД, НАТО-а, па и ЕУ. Смолин закључује да преговори могу бити успешни само ако се Запад одрекне таквог става према Русији.
- Кључна реч је овде ’противречност‘, односно превртљиве изјаве како Трампа, тако и његовог апарата. Тешко је схватити како они уопште формулишу своје ставове, делује да не постоји јединствена позиција. То збуњује, јер без обзира што зидине Кремља имају ’много кула‘, Русија, њен председник и читав државни апарат ипак наступају јединствено. Ми своје ставове истоветно дефинишемо и не мењамо изјаве и погледе на кључна питања спољне политике. Ако САД желе квалитетне преговоре са Русијом, онда се и њихова реторика мора драстично променити - истиче Смолин.
- О самом сусрету, Трамп и Путин су се начелно договорили у марту током телефонског разговора. Од онда су оба председника отворено истицали да није дошло до помака по том питању. Ипак, делује да је Трамп однедавно почео посредно, својим изјавама, да ставља до знања да су са њихове стране почеле припреме за безмало историјски сусрет са Путином. Прво је у Канади током сусрета групе Г7 шокирао лидере европских држава својим изјавама да је неопходно вратити Русију у велику осморку, а потом је јавно најавио могући састанак са руским председником већ колико овог лета.
Уколико до овог сусрета заиста дође, то ће бити први прави састанак два лидера, а не као до сад на маргинама неких великих састанака, или ’с ногу‘ у паузи светских самита, итд. - каже политиколог и стручњак за САД Михаил Синељников Оришак.
Саговорник додаје да потреба за озбиљним и дубоким разговором Трампа и Путина одавно постоји, као и да се увек пред такве сусрете морају обавити озбиљне и темељне припреме. Политиколог признаје да је пред раније сусрете два председника био скептичан, као и да ако сад дође до самита, не би требало падати у еуфорију.
- У Русији су често погрешно тумачили Трампове речи када је стављао до знања да није против ’преговора са Русијом‘. Многима промиче чињеница да Американци сматрају да су преговори успешно обављени онда када од колача они добију две трећине, а не када је расподела пола- пола, односно на обострано задовољство. Када Трамп критикује Обаму, он другим речима каже: ’Обама није успео да убеди Русију, а ја могу и то по мојим критеријумима и условима‘. Он као да каже: ’Хоћу да Русија ради оно што јој ја кажем‘. Таква реторика не може бити примењена из перспективе преговора лидера две велике државе. Зато сам скептичан поводом исхода преговора уз актуелне ставове америчке стране - истиче Синељников Оришак.
Самит два лидера ће највероватније бити одржан у Бечу. Како пише „Тајмс“, позивајући се на изворе из Владе Велике Британије, амерички државни службеници желе да до сусрета два председника дође или до самита НАТО-а у Бриселу у јулу или после Трампове посете Великој Британији, која је планирана одмах након састанка Алијансе.