ДА ЛИ ЈЕРМЕНИ ГУБЕ РАТ: Догорело до ноката, Пашињан моли Путина за помоћ
Председнику Русије предочени сви изазови које носи "војна агресија Азербејџана на Нагорно-Карабах"
Премијер Јерменије Никол Пашињан обратио се председнику Русије Владимиру Путину са молбом да покрене консултације како би се размотрило у ком виду и обиму би Русија могла да пружи помоћ Јерменији по питању осигуравања безбедности.
ОПЕТ ГОРИ НАГОРНО-КАРАБАХ: Бомбе и гранате на све стране, Азери и Јермени користе хемијско оружје?
Направила је селфи, а онда се престравила када је угледала ОДРАЗ У НАОЧАРИМА: Језиви моменат заледио ју је у потпуности! (ФОТО)
БИЛА ЈЕДНОМ ЈЕДНА АМЕРИКА: Светски рекорд у броју заражених короном у САД, сваки секунд оболи више од једне особе!
Како се наводи у саопштењу јерменског Министарства одбране, у писму које је Пашињан упутио Путину предочено је целокупно тумачење актуелне ситуације на терену, као и сви изазови које носи "војна агресија Азербејџана на Нагорно-Карабах".
С тим у вези Пашињан је затражио од Путина да што пре покрене консултације како би се одредио обим руске помоћи и то на основу савезништва које постоји између Русије и Јерменије.
Подсетимо, недавно је у Женеви завршен сусрет шефова дипломатије Азербејџана и Јерменије по питању сукоба у Нагорно-Карабаху.
Министри су постигли договор да се не спроводе напади на цивилне објекте у зони конфликта, али и да се састави списак свих ратних затвореника како би могла да се спроведе њихова размена.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
До првог покушаја смиривања ситуације дошло је у петак 9. октобра - у Москви су одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана. Дипломате је у руску престоницу позвао председник Русије Владимир Путин.
Преговори су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума. Он садржи четири тачке за решавање сукоба. Између осталог, стране су објавиле о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих. Међутим, ни то прво примирје није поштовано, као ни сва наредна потписана, тако да сукоб у Нагорно-Карабаху и даље траје.