ДА ЛИ ЊУЈОРК ЧЕКА СЦЕНАРИО ЛОМБАРДИЈЕ? У дану број заражених порастао на 5.000 људи, НАЈГОРЕ ТЕК СЛЕДИ
Тај скок је делом последица све већег броја тестова, али и због убрзаног ширења вируса у целом граду.
Америчка савезна држава Њујорк постала је највеће жариште заразе корона вируса у Северној Америци. Чак, стручњаци страхују од сценарија какав је задесио италијански регион Ломбардију.
Потврђени случајеви корона вируса нагло су порасли у Њујорку, а гувернер државе Ендрју Куомо и градоначелник Бил де Блазио позвали су на хитну и бољу помоћ савезне владе.
Сам град Њујорк има више од 16.000 потврђених случајева од недеље поподне, а само у недељу је пријављено око 5.000 нових случајева.
ОВО СЕ НЕЋЕ БРЗО ЗАВРШИТИ: Кинески стручњак изнео ПЕСИМИСТИЧКУ ПРОГНОЗУ и тражи радикалне мере
ХОРОР У ШПАНСКИМ СТАРАЧКИМ ДОМОВИМА: Пензионери препуштени себи умирали од КОРОНЕ, војска затекла језиве сцене (ВИДЕО)
ОН ЈЕ ДАО СВОЈ ЖИВОТ ЖРТВУЈУЋИ СЕ ЗА ДРУГЕ: Лекар (29) умро од можданог удара радећи непрестано 35 дана (ВИДЕО)
Тај скок је делом последица све већег броја тестова, али и због убрзаног ширења вируса у целом граду.
Број случајева корона вируса у САД повећан је на више од 43.440. У САД-у је забележено више од 540 смртних случајева, а од тога само држава Њујорк има најмање 150 смртних исхода.
У поређењу са бројем заражених у свету, Њујорк чини пет одсто светске заразе.
У недељу увече град Њујорк се суочио са затварањем након што је Куомо у петак наредио гашење свих предузећа у држави, која нису од највећег значаја за функционисање привреде.
Свим Њујорчанима је сада наложено да остану у кућама и да не излазе осим за неопходне куповине или посете лекарима.
Драматичан пораст броја заражених је довео до тога да су болнице претрпане, да нема довољно медицинског особља и одговарајуће опреме.
Куомо и Де Блазио су у недељу појачали притисак на Белу кућу да хитно пружи савезну помоћ за очајнички потребну медицинску опрему.
- Ако председник не делује, умреће људи који би иначе могли да преживе. Ако у наредних 10 дана не будемо имали више респиратора, умреће људи који не морају да умру - рекао је Де Блазио.
У одговор њујоршким званичницима, председник Доналд Тамп је у свом недељном брифингу у Белој кући обећао додатну помоћ држави Њујорк (заједно са другим државама које су тешко погођене као што су Калифорнија и Вашингтон), и најавио и активирање националне гарде како би се обезбедило додатних 1.000 кревета и додатне заштитне маске.
У плану су изградње нових болница, а влада САД расправља о томе шта ће бити даље.
Ова ситуација је можда само увод у оно што би могло да уследи - сценарио из Италије. Како наводе амерички медији, питање је дана када ће број заражених само у Њујорку премашити Италију где је, према последњим подацима, око 64.000 заражених.
У Италији је и велики број умрлих - око 6.077, али је највећи број умрлих старији од 60 година и има неке хроничне болести.
Куомо је рекао да постоји могућност да се и до 80% становника државе зарази вирусом, мада би велика већина имала благе симптоме.
Међутим, притисак на здравство и недостатак медицинских средстава могу имати тешке последице.
Према његовим речима, Њујорк покушава да смисли план како да умањи број људи на јавним местима.
- Не знам шта је то што говорим да људи то не схватају - рекао је Куомо, називајући понашање Њујорчана "безосећајним" и "арогантним".
Сугерисао је да би градске власти могле да потпуно затворе неке улице за саобраћај како би становници добили више простора и да се не приближавају једни другима.
- Сада смо у Њујорку, епицентру ове кризе у Сједињеним Америчким Државама. Нисам срећан да вам то кажем. Нисте срећни што то чујете. Најгоре тек долази. Април ће бити много гори од марта. И бојим се да би мај могао бити гори од априла - рекао је градоначелник Де Блазио.
Чак 13 одсто заражених у Њујорку је хоспитализовано. Како су званичници рекли више од половине укупних случајева чине људи старости између 18 и 49 година. Многи од њих су теже оболели, а неки од њих нису ни имали неке претходне болести.
Њујорк је посебно подложан ширењу зараза због великог броја становника и густине насељености.
Утисак је да претња заразе корона вирусом није озбиљно схавћена међу младима који су се до скора могли видети у великим групама у парковима, на плажама и у клубовима широм САД.
Док су широм света уведене оштре мере попут карантина и ванредног стања, утисак је да САД далеко заостају. У САД је велики проблем и то што многи не могу да приуште себи лечење, јер немају здравствено осигурање.
БРИТАНИЈА У КАРАНТИНУ: Џонсон увео драстичне мере, ево колико ће трајати (ВИДЕО)
"ОВО ЈЕ ПРОБА БИОЛОШКОГ РАТА" Руски доктор открио шта се у ствари крије иза COVID-19 (ВИДЕО)
МАКРОН И СИ ЂИНПИНГ ПРЕДЛАЖУ САМИТ Г20: Састанак неопходан ради мера на глобалном плану
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) ПАМЕТ У ГЛАВУ, ОВОЛИКО ЈЕ ОЗБИЉНО: Болесни леже по поду болнице у Шпанији
ПУТИН РЕШИО ПРОБЛЕМ У ДВЕ СЕКУНДЕ: Скочиле цене маски, руски лидер "ЗАЛЕДИО" банду профитерску (ВИДЕО)