Погледајте како чувари реда бране државу у Америци, Кини и Немачкој (ФОТО/ВИДЕО)
Како полиције најнапреднијих земаља одговарају на насиље?
Последњих дана гледамо немиле сцене на улицама нашег града које су забринуле су све, без обзира на политичку припадност.
НА СПИСКУ НЕМА СРБИЈЕ: Америка се хвали како је обуздала Русију и друге "отпадничке" државе
БРАЗИЛ У ВРТЛОГУ КОРОНЕ: Не смањује се талас инфекција Ковид-19, још 1.223 смртна исхода
НИКОЛАС МАДУРО ПОКАЗАО ДА СЕ НЕ ПЛАШИ ВАШИНГТОНА: Венецуеланска војска оборила амерички авион (ФОТО)
Полиција је била принуђена да разбије нападе на Скупштину Србије и покушаје упада у највишу државну институцију. Град је био обавијен сузавцем, а велики број полицајаца је повређен, што је потврдио и председник Александар Вучић на јучерашњој конференцији.
Многи су поставили питање да ли је само наша полиција тако "опасна", па ћемо погледати како полиције најнапреднијих и развијених земаља одговарају на насиље и реагују на покушаје рушења државе.
Хајде прво да погледамо Сједињене Америчке Државе, које су последњих месеци ударна тема свих медија управо због протеста. За кратко време су демонстрације посвећене борби за људска права прерасле у талас насиља, чија су главна мета управо били чувари реда.
Полицајце су газили аутомобилима, пуцали у њих из ватреног оружја и гађали их камењем и молотовљевим коктелима.
Као што можете видети на снимку, не реагује полиција оштро само у "заосталој" Србији, већ и у земљи која се поноси својом слободом и демократијом - Америци.
Слична ситуација је била и у Великој Британији, с тим што за разлику од Америке у острвској краљевини обични полицајци нису чак ни наоружани. Без обзира на то, полиција је на насиље одговорила хапшењима и умереном силом, да би сачувала ред у тој земљи и спречила рушење културних споменика.
Хајде да видимо и Кину. Доношењем Закона о екстрадицији власт у Пекингу жели да спречи бекства окорелих криминалаца на територију бивше британске колоније, где су успевали да нађу сигурност од затвора.
Та одлука довела је до нереда због наводног угрожавања суверенитета Хонгконга, који има посебан статус у оквиру Кине. Нереди у том граду се издвајају од осталих због невероватне масовности, бруталности којом су демонстранти нападали све које виде као непријатеље, али и коришћења савремених технологија за малтретирање снага реда.
Сцене мучења осумњичених полицајаца у цивилу, за које се касније испоставило да су били само цивили су обишле свет, као и малтретирање полицајаца које су често и по више сати заслепљивали ласерима. Једног полицајца су живог запалили, тако да не чуди оштар одговор кинеске полиције.
У Француској су нереди почели прошлог месеца, и док су у Паризу углавном у питању биле мирне шетње здравствених радника који су тражили веће плате, у унутрашњости се дешавао прави хаос.
Дижон је постао један од епицентара насиља над полицијом, где је незадовољство због короне прерасло у рат међу имигрантском популацијом Чечена и Арапа.
- Догађаји последњих неколико дана у округу Греси у Дижону, где се окупљала омладина која је палила возила и канте за смеће, само доводи до веће несигурности и брига за локално становништво - навели су из локалне полиције.
Снаге реда су узвратиле силом, и то на врло милитантан начин, сличан својим америчким колегама. Доказ да је ипак сила понекада решење је и чињеница да је ситуација врло брзо доведена под контролу.
И у "локомотиви Европе" Немачкој, која важи за симбол слободе и стабилног живота дошло је до оштрог одговора полиције током протеста у мају ове године. Демонстранти су захтевали попуштање мера које су уведене због корона вируса.
Када још увек нисмо знали готово ништа о тој болести, осим да се рапидно шири и односи животе, хиљаде људи су се окупиле у Берлину и другим већим градовима и тиме довели у опасност целокупни здравствени систем.
Дакле, да резимирамо, ниједан вид насиља није пожељан. Живимо у 21. веку, па није нормално да се тучемо по улицама као пећински људи, али постоје ситуације где је неопходно, да нагласимо, умереном силом одговорити на насиље.
Морамо се ставити у кожу и тих полицајаца, било да говоримо о Американцима, Србима, Немцима или Кинезима. Ка њима лете каменице, запаљиве бомбе, понекад и меци, и обичан радни дан им се због туђег безобразлука претвара у пакао.
Први су који трче да помогну у свакој опасној ситуацији, а сада их исти ти људи којима помажу нападају, често на најбруталније начине, што је недопустиво.
ЛАВРОВ ОДБРУСИО КИЈЕВУ: Украјина мора да престане да политизује борбу против тероризма
НОВИНАРИ ПРОТИВ БОЛСОНАРА: Најављена тужба против бразилског председника
САД ИЗБЕЗУМЉЕНЕ ЗБОГ ВЕТА МОСКВЕ И ПЕКИНГА У УН: Помпео позива свет да казни Русију и Кину
ВИШЕ ОД 150 НАЈУГЛЕДНИЈИХ СВЕТСКИХ ИНТЕЛЕКТУАЛАЦА: Подржали протесте против расизма и осудили нетолеранцију
ЂИНПИНГ ПОЗВАО ПУТИНА ТЕЛЕФОНОМ: Ово су детаљи разговора