ДА ЛИ СТЕ СИГУРНИ да желите да ДОБИЈЕТЕ НА ЛОТОУ? "Постоји једна зачкољица о којој нико не мисли, па су психијатрије пуне добитника!"
Британски психијатар је закључио да се добитак новца на лутрији у великој мери разликује од зараде
Сигурно да нам више пута и то дневно прође кроз главу како би лепо било да добијемо неке огромне паре на лутрији или да, жаргонски речено, "набодемо" неки сулуди тикет. Међутим, не каже се џабе да паре и слава ударају у главу.
АРХЕОЛОЗИ У НЕВЕРИЦИ: У ранохришћанској цркви у Солуну несвакидашње откриће - гроб РАТНИКА из далеких крајева
"УСВОЈИЛА САМ СИНА, а како је растао схватила сам да ЈАКО ЛИЧИ НА МОГ МУЖА!" Тајно послала узорке на анализу и сазнала горку истину
ВЕЋИНА ПУШАЧА НЕЋЕ ОБОЛЕТИ ОД РАКА ПЛУЋА? Нова студија научника дала неочекиване резултате, ево о чему се ради
Многи не желе да промене свој живот из корена, напусте породицу и своје друштво. Не! Желе да живе удобније, да обезбеде своју будућност и децу, да помогну фамилији и пријатељима. Желе и бољи аутомобил, лепше летовање, добру гардеробу. Међутим, они који освоје велики добитак много чешће са њим добију и бројне проблеме које уопште нису очекивали. Управо је ово била тема којом се позабавио доктор Макс Пембертон, иначе колумниста "Дејли Мејла", а повод за анализу психолошких промена које настају након великих и неочекиваних новчаних добитака јесте прошлонедељни победник британске државне лутрије.
Овај човек је, наиме, освојио запањујућу суму од 184 милиона фунти (217 милиона евра) на лутрији — то је највећи добитак у Великој Британији икада и учиниће победника једним од 1.000 најбогатијих људи у Британији. Биће богатији и од Адел, поређења ради.
Др Пембертон је навео пример из праксе како се након астрономског новчаног прилива једној жени живот буквално урушио као кула од карата.
- Пре неколико година сам имао пацијенткињу која је освојила велику суму, онакву каква мења живот из корена. Међутим, њој се живот није променио набоље, већ је све кренуло по злу - написао је др Макс Пембертон за Дејли Мејл.
Слушајући њу, овај британски психијатар је закључио да се добитак новца на лутрији у великој мери разликује од зараде. Кад неком паре "падну с неба", то доводи до великог раскола између добитника и његове породице и пријатеља.
Сви око њега осећају како и њима припада бар део тога, јер добитник сам није ништа урадио да би новац добио. Није за њега морао да "запне". Зато је и поменутој пацијенткињи стигло мноштво захтева за финансијску помоћ, чак и од људи које је знала врло површно. Свако њено одбијање је дочекано "на нож".
- Уз све ово, људи који добију новац на лутрији буду изненада катапултирани у други свет, на који уопште немају времена да се навикну - пише др Пембертон.
Они који га полако стичу, постепено мењају и навике - где једу, на шта га троше... Његова пацијенткиња је добар део новца испоклањала или уложила у бесмислене инвестиције, а онда почела да пије. Изгубила је пријатеље и завршила у депресији, на лечењу.
- Пазите шта желите, можда вам се жеља и оствари - поручује др Пембертон.