ДАН ПРВИ, СВЕТ ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТИ: Кина је започела да буши једну од НАЈДУБЉИХ рупа на свету, откривен разлог
Пекинг дао зелено светло
Кина је почела данас да буши једну од најдубљих рупа на свету у потрази за открићима дубоко у Земљи, јер ће, како се најављује, уско окно од око 11.000 метара стићи дубоко у Земљину кору.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/10/profimedia-0163529351.jpg?itok=uvYUGDxQ)
ПОТЕЗ КОЈИ ЋЕ ПРЕОБРАЗИТИ БЛИСКИ ИСТОК: Начињен нови корак напред у односима Саудијске Арабије и Ирана
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/06/arad.jpg?itok=I0hVsV7E)
СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО РУМУНИЈУ! Потрес се осетио и у Београду, трајало 20 секунди
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/06/06/rumunija.jpg?itok=Lj7VA15C)
СЕИЗМОЛОЗИ НАЈАВИЛИ НОВЕ ПОТРЕСЕ Земљотрес у Румунији је само почетак?! Љуљало се и у Србији
На овај начин Кина жели да истражи нове границе, а копањем своје најдубље бушотине настоји да проучи подручја планете дубоко испод површине, преноси Гардијан.
Бушење је почело данас у пустињи у басену Тарим у северозападном кинеском региону Синђанг, јавила је кинеска државна новинска агенција Синхуа.
Са планираном дубином од 11.100 метара, уско окно продреће у више од 10 континенталних слојева и стићи до система креде у Земљиној кори, низа слојевитих стена старих 145 милиона година.
Очекује се да ће пројекат бити завршен за 457 дана, а дубока истраживачка бушотина омогућиће научницима да проучавају унутрашњу структуру и еволуцију Земље и обезбеде податке за геонаучна истраживања.
Технички стручњак укључен у операцију Ванг Чуншен, описао је то као храбар покушај истраживања непознате територије Земље и проширења граница људског разумевања.
Међутим, то неће бити лак пројекат, а опрема, која тежи више од 2.000 тона, пројектована је да издржи подземне температуре до 200 степени Целзијуса и атмосферски притисак који је 1.300 пута већи.
Поред екстремних услова дубоко испод површине, овом изазову додатно ће допринети тешко окружење Таримског басена, који је дом најтоплије и најсушније пустиње у Кини. Пројекат је део намере земље да истражи нове границе у свемиру и испод површине Земље.
Кинески председник је 2021. године позвао водеће научнике у земљи да уклоне баријере у различитим областима, укључујући и истраживање Земљиних дубина.
Си Ђинпинг је такође нагласио потребу за повећањем домаћег снабдевања енергијом, наводећи кинеске енергетске гиганте да траже природне ресурсе.