"ДЕЈСТВУЈТЕ ОБИМНО, КАСНИЈЕ БРИНИТЕ" Будућа министарка финансија САД о томе шта хитно мора да се уради
Открила шта ће бити њен задатак
Џенет Јелен, кандидаткиња за министра финансија САД новоизабраног председника Џоа Бајдена, позвала је синоћ посланике у Конгресу да дејствују обимним корона пакетом подршке, истичући да економске користи од тога далеко надмашују ризике од повећања терета дуга.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/19/untitled_design_12.png?itok=1bNrnciY)
НИСИ САМА: Компанија Меридиан овим видеом послала НАЈВАЖНИЈУ ПОРУКУ! (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/20/bajdentrump_9_foto_sdilustracijaprofimedia.jpg?itok=ik2eyRJm)
БАЈДЕН ПОНИШТАВА ТРАМПОВЕ ПОЛИТИЧКЕ ОДЛУКЕ: Откривено шта ће све учинити чим ступи на власт
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/20/139439633_10223786801806877_7249675937881765228_n.jpg?itok=IQZLNqLl)
БАЈДЕНОВА ИНАУГУРАЦИЈА ЋЕ БИТИ ДРУГАЧИЈА: Погледајте по чему ће се она разликовати од претходних
Током обраћања у Конгресу, које је трајало више од три сата, бивша председница Федералних резерви (ФЕД) изнела је визију о јачем ангажовању Министарства финансија на плану агресивног смањења економске неједнакости, борбе против климатских промена и "кинеских нелојалних трговинских пракси и субвенција", преноси Ројтерс.
Јелен је, у говору пред члановима Одбора за финансије у Сенату, рекла да је неизбежно повећање пореза на корпоративну добит и богатство како би се подржало финансирање Бајденових амбициозних планова за улагања у инфраструктуру, истраживање и развој и обуку радника, с циљем унапређења конкурентности америчке економије.
Ипак, повећање пореза би уследило тек када се сузбије пандемија коронавируса, која је у САД усмртила више 400.000 људи и имала разорно дејство на економију земље.
Јелен је у видео обраћању поручила да ће њен задатак на месту шефа Министарства финансија бити да помогне Американцима да издрже последње месеце пандемије, будући да је почело вакцинисање становништва, као и обнова економије, побољшање конкурентности и отварање нових радних места.
- Без даљих акција ризикујемо дужу, болнију рецесију и дуготрајније економске ожиљке - рекла је она.
Према њеним речима, ублажавање пандемије ће имати приоритет над повећањем пореза, али ће корпорације и богати грађани САД, који су имали користи од смањења пореза 2017, током мандата републиканског председника Доналда Трампа, "морати да плате поштен део пореза".
Јелен је такође оценила да вредност долара треба да се утврђује на тржишту, што представља дистанцирање од Трампових залагања за нижим курсом америчке валуте.
Сједињеним Државама не треба слабија валута да би стекле конкурентску предност и требало би да се супротставе таквим активностима других земаља, навела је она.
Акције на Вол Стриту су скочиле синоћ реагујући на излагање Јеленове и на њен апел за доношењем позамашног пакета стимулуса, као и на позитивне финансијске податке о зарадама банака.
На питање у који би сегмент била алоцирана највећа средства из државног пакета подршке, Јелен је рекла да је у првом плану потрошња на јавно здравство и свеобухватну вакцинацију. На другом месту би, према њеним речима, требало да буде помоћ за незапослене и исхрану (бонови за храну).
- Ни новоизабрани председник ни ја не предлажемо овај пакет олакшица игноришући питање терета државног дуга. Али тренутно, с каматним стопама на историјски најнижим нивоима, најпаметније што можемо да учинимо је да дејствујемо обимно - нагласила је.
Она је рекла да, иако је износ дуга према БДП-у порастао, није повећан терет камата за сервисирање дуга које Министарство финансија плаћа, захваљујући нижим каматним стопама. Додала је да ће помно пратити ту метрику док економија буде у процесу опоравка.
Јелен је оценила и да су климатске промене егзистенцијална претња за америчку економију и најавила да ће именовати високог званичника.
Министарства финансија који ће се бавити овим питањем и процењивати системске ризике које та проблематика представља за финансијски систем.
Оцењујући да је Кина најважнији стратешки конкурент Сједињеним Државама, Јелен је подвукла решеност будуће Бајденове администрације да делује у правцу сузбијања, како је рекла, кинеских "непоштених и незаконитих пракси".