ДЕТАЉИ ОПТУЖНИЦЕ ПРОТИВ ПОЗНАТОГ БОКСЕРА: Шверцовали кокаин вредан преко милијарду долара бродовима из Колумбије преко САД у Европу
Горан Гогић (43), бивши боксер из Црне Горе, ухапшен је у недељу увече у Мајамију док је покушавао да се укрца на лет за Цирих, после оптужнице од стране Велике пороте у Њујорку, јавља Ројтерс.
Гогић је оптужен да је учествовао у трговини 22 тоне кокаина, укупне вредности веће од милијарду долара. Већина ове количине била је предмет једне од највећих заплена кокаина у историји САД.
Како пише у меморандуму, влада тражи да се Гогић ухапси и да у притвору чека суђење, на основу чега су 30. октобра федерални агенти ухапсили осумњиченог на аеродрому у Мајамију. Очекује се да ће се Гогић појавити пред судом у Флориди данас, и Влада ће тражити његово даље задржавање у притвору због опасности од бега и на основу процене да је опасан по окружење, те да се транспортује у Њујорк како би му се судило по оптужници.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/08/08/profimedia-0092734309_1.jpg?itok=HYdLrm_I)
ПОЗНАТИ БОКСЕР ШВЕРЦОВАО КОКАИН ВРЕДАН ВИШЕ ОД МИЛИЈАРДУ ДОЛАРА? Ухапшен кад је покушао да се укрца на лет из Мајамија
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/22/hapsenje_0.jpg?itok=eInckGWB)
ОТКРИВЕНИ ДЕТАЉИ ХАПШЕЊА ГРУПЕ ДИЛЕРА ИЗ СРЕМСКЕ МИТРОВИЦЕ: Шверцовали дрогу из Немачке у Србију
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/21/profimedia-0208325605.jpg?itok=Tu3Wv8a8)
ПОЛИЦИЈА СА ДУГИМ ЦЕВИМА СВЕ ЗАПЛЕНИЛА! Нађено 30 килограма кокаина у КУТИЈАМА СА БАНАНАМА у складишту трговачког ланца
Према наводима документа, овај случај је настао опсежном федералном истрагом о криминалним активностима широке међународне завере нарко-трафикинга одговорне за превоз више тона товара кокаина. Оптужени Гогић и његови партнери су користили комерцијалне контејнере на бродовима који су пловили из Јужне Америке преко САД до Европе како би транспортовали кокаин до картела на Балкану. У координацији са оптуженим, чланови завереничке групе су утоваривали кокаин на трговачке бродове ноћу на пучини у близини обала и лука Колумбије, Еквадора и Перуа, сарађујући са члановима посаде који би утоваривали пакете са кокаином са глисера који су се приближавали бродовима у неколико наврата на њиховим путањама. Како би физички утоварили кокаин, користили су кранове на броду и мреже. Кад је кокаин укрцан, чланови посаде би га сакрили у одређене контејнере за које су знали да имају места да се у њима сакрију велике количине кокаина које су кријумчарили и за које су направили фалсификоване печате за контејнере.
Како пише у оптужници, они су бирали одређене контејнере за сакривање кокаина на основу, делимично, локације и оријантације контејнера, и њиховог положаја на палуби.
"Ова комплексна операција је зависила од осумњиченог и његових сарадника и тога да су они имали приступ посади сваког од бродова, рути, манифесту, позицији и подацима о геолокацији, и знању о томе који легитиман терет је превожен у сваком од контејнера. Оптужени је координирао са разним групама радника који су имали приступ лукама у Европи како би у тајности приступили и истоварили кокаин из контејнера по доласку у Европу", пише у оптужници.
Наводи се да су амерички органи реда пресрели и запленили три оваква товара. 27. фебруара 2019. године, наводи се, федерални агенти САД су запленили око 1.437 килограма кокаина скривеног на палуби брода МСЦ Carlotta у луци у Њујорку. Два агента су се тада укрцала на пловило и претражили заједничке просторије, просторије за особље, радне површине и просторе за терет. Они су обавили и разговоре са члановима посаде, а током инспекције контејнера открили су око 60 великих свежњева у контејнерима у којима се налазила бела прашкаста супстанца. У сваком свежњу налазила су се два велика пакета, сваки завијен у неколико омотача пластике и гуме. У сваком пакету налазило се неколико "цигли" беле прашкасте супстанце. Лабораторијским тестирањем потврђено је да је реч о кокаину. Агенти су такође открили и лажни печат за контејнер.
"18. марта 2019. федерални агенти су запленили око 537 килограма кокаина скривеног на палуби брода МСЦ Десирее у луци у Филаделфији. 3 агента су се укрцала на брод, претражила просторије, испитали раднике, и неколико сумњивих контејнера је искрцано и испитано. У једном посебно сумњивом контејнеру било је скривено 13 црних врећа, поврх легитимног терета. Употребљени су пси трагачи, који су потврдили присуство кокаина, а агети су онда скенирали и транспортовали контејнер на даљу инспекцију, током које је потврђено присуство "цигли" кокаина у врећама. Они су такође ту открили и лажни печат", наводи се.
Највећа заплена кокаина, наводи се, десила се 19. јуна 2019. године, када су агенти запленили 17.956 килограма кокаина на палуби брода МСЦ Gayae, у Филаделфији. 4 агента су се укрцала на брод и претражила заједничке просторије, просторије посаде, радне површине и просторије за терет. Они су испитали и чланове посаде. Агенти су током инспекције пронашли аномалије на неколико сигурносних печата контејнера. Пошто су отворили сумњиве контејнере, видели су у седам контејнера бале и вреће карактеристичне за шверцовање наркотика. Ови контејнери су искрцани и испитани, и утврђено је да се у њима налазило 17.956 килограма кокаина.
"Такође је пронађена црна пластична кеса са око 48.000 евра и долара. Неколико чланова посаде је ухапшено и процесуирано у Пенсилванији због диструбуције наркотика. Заплена кокаина са МСЦ Gayane, вредног више од милијарду долара, била је једна од највећих у историји САД. Органи реда су запленили и одређене количине кокаина у вези са овом групом у Панами, Перуу и у Холандији", пише у документу.
Кад је реч о Гогићевој улози у овој криминалној активности, наводи се следеће:
"Он је надгледао логистику за добијање кокаина из Јужне Америке и превоз у Европу преко САД. Осумњичени је координирао са а) члановима посада поморских трговачких пловила који су транспортовали кокаин, б) наркотрафикантима у Колумбији који су надгледали и управљали изворима кокаина и посадом глисера која је физички утоваривала кокаин и ц) радницима на доковима у Европи који су примали пошиљке кокаина кад је он стигао, и искрцавали их са бродова. Осумњичени је извршавао ова кривична дела у своју личну корист и у корист балканских картела за које је шверцовао кокаин. 28. октобра 2022. године велика порота у Њујорку оптужила је оптуженог за заверу кршења поморског закона о кријумчарењу наркотика. Свака од три заплене носи претњу минималном казном од 10 година у затвору, а могућа је и доживотна робија. Оптужени је грађанин Црне Горе без легалног имиграционог статуса у САД, никад пре није путовао у САД, и ухваћен је на изласку из САД за Швајцарску. Нема других веза са САД."
Даље се наводи да је Гогић руководио операцијом шверца кокаина тешком више милијарди долара, и да је често посезао за насиљем како би осигурао овај "бизнис". Како се наводи, Гогић је тражио да лоцира и идентификује "кртицу" коју је сматрао одговорном за заплене.
У оптужници пише да су докази против Гогића "јаки", и укључују:
1) неколико сведока сарадника који су упознати са његовом кључном улогом координације члановима посаде на бродовима којима се шверцовао кокаин, инвеститорима и опскрбљивачима кокаином из Колумбије, и инвеститорима и власницима кокаина на Балкану, те радницима који су истоварали дрогу у Европи
2) електронске комуникације, међу којима су записи састанака на којима су конспиратори разговарали о товарима дроге, запленама и губицима
3) саме заплене дроге, укључујући и фотографије наркотика, брендиране жигове и пакете, и извештаје о тестовима из лабораторија
4) документарне доказе, укључујући фотографије Гогића на састанцима са ко-конспираторима, на којима се говорило о шверцу наркотика.
Међу снимљеним разговорима су и они који се тичу улоге оптуженог у операцији, укључујући и његове контакте са неколико колумбијских нарко-трафиканата који су укрцавали дрогу на бродове, и они који се тичу његове контроле у одлукама како ће разне групе инвеститора поделити трошкове губитака због заплена. Међу снимцима је и дискусија међу завереницима о сумњама Гогића и истрази о "кртиви" после неколико заплена.
У документу се наводи да су "балкански картели попут овог познати по томе што користе киднаповање и убиства као делове своје активности при дистрибуцији дроге".
Као још један аргумент за задржавање Гогића у притвору наводи се могућност да он побегне у родну Црну Гору, која не изручује своје грађане, те се тражи трајни притвор за њега до суђења.