"КИНА СЕ ИНФИЛТРИРАЛА У НАШЕ КОМПЈУТЕРСКЕ МРЕЖЕ" Директор ФБИ-а изнео ТЕШКЕ тврдње: Чекају тренутак да задају РАЗОРНИ ударац
Хакери које координира Кина могу да сруше читаве секторе критичне америчке инфраструктуре, сугерише директор ФБИ, који долази са више него алармантном изјавом.
-Кина планира да искористи своје хакерске групе, које је већ инфилтрирала у компјутерске мреже компанија за критичну инфраструктуру за дестабилизацију Сједињене Америчке Државе. Хакери повезани са кинеском владом већ су продрли у критичну америчку инфраструктуру и чекају „прави тренутак да задају разорни ударац - ово је дословце изјава директора ФБИ Кристофера Реја, коју цитира Ројтерс.
Према његовим речима, кинеска хакерска група позната као Волт Typhoon успешно је добила приступ компјутерским мрежама бројних америчких компанија у телекомуникацијама, енергетици, водоснабдевању и другим критичним секторима.
Према речима директора ФБИ-ја, Кина развија „способност да физички уништи нашу критичну инфраструктуру у било које време које изабере“.
-Њихов план је да покрену подле нападе на цивилну инфраструктуру како би покушали да изазову панику - каже директор ФБИ Кристофер Реј.
По његовом мишљењу, “намере хакерске групе су у складу са широм намером Кине да спречи САД да заштите Тајван”.
Како Ројтерс примећује, раније ове недеље портпарол кинеског Министарства спољних послова рекао је да хакерска група Волт Typhoon није повезана са кинеском владом и да је део криминалне групе специјализоване за ransomware.
Ransomware је иначе злонамерни код који сајбер криминалци користе да ограниче приступ, измене, униште или украду ваше податке или системе. Код откупа, нападачи обично користе енкрипцију (криптографску) да вам ограниче приступ вашим подацима.
Затим нуде решење – кључ за дешифровање у замену за неку врсту плаћања (откупнину). Ово је најчешћи алат, заједно са пхисхинг-ом и другим тактикама напада, који се користи у нападима ransomware-a.
Последњих година односи између САД и Кине су се нагло погоршали, а томе је наводно посебно допринела руска операција у Украјини. Међутим, главна тензија између две државе потиче од борбе за утицај у југоисточној Азији и западном делу Тихог океана.
Кина тврди да се Тајваном демократски управља и да је њена суверена територија. Пекинг никада није одустао од идеје да острво стави под своју контролу. Проамеричке власти на Тајвану се снажно противе Кини.
Подсетимо, САД и Кина тренутно воде глобалну битку између осталог и за доминацију у индустрији полупроводника, која је постала витални сектор за све, од паметних телефона до напредне војне технологије.
С обзиром на учестало увеђење санкција компанијама, забранама рада фирмама попут Huawei па чак и ТикТок-а, не треба бити стручњак из поменутих области па закључити ко води у трци, а ко прибегава свим могућим методама саботаже.
Извор: Србија Данас/оружјеонлине