ДОБИТНИЦА НОБЕЛОВЕ НАГРАДЕ ЗА МИР: Имамо избор - крај нуклеарног оружја или крај СВИХ НАС!
Данас у Ослу званично уручена Нобелова награда за мир
Међународној кампањи за укидање нуклеарног оружја (ИЦАН - Ајкен) данас је у Ослу званично уручена Нобелова награда за мир, а дирекорка ИЦАН Беатрис Фин упозорила је да би "тренутак панике" могао да доведе до уништења градова и смрти милиона цивила због употребе нуклеарног оружја.
Примајући награду на церемонији у Ослу, Фин је рекла да је ризик од употребе таквог оружја "данас већи него за време Хладног рата".
Прочитајте и:
Према њеним речима, свет се суочава са нуклеарном кризом због "повређеног ега", пренео је Би-Би-Си.
- Смрт милиона можда је удаљена за само један мали излив беса. Имамо избор - крај нуклеарног оружја или крај нас - рекла је ФИн.
Водећа активисткиња ИЦАН Сецуко Тарлоу, која је заједно са Фин примила награду, говорила је о својој борби да преживи напад атомском бомбом на Хирошиму и циљу њене организације да се постигне међународни споразум о забрани нуклеарног оружја.
Нобел Пеаце Призе winner Ицан warns нуцлеар war 'а тантрум away' https://t.co/u3hSWIrx1N— BBC News (World) (@BBCWorld) Децембер 10, 2017
Тарлоу, која је имала 13 година када је атомска бомба бачена на тај град, испричала је како је после експлозије остала испод рушевина школе, али да је успела да види светлост и безбедно се извуче, пренео је АП.
- Наша светлост данас је споразум о забрани (нуклеарног оружја) - рекла је Тарлоу.
"Мутуал деструцтион" through нуцлеар war "ис only оне импулсиве тантрум away," warn the winners оф the 2017 Нобел Пеаце Призе, the Интернатионал Цампаигн то Аболисх Нуцлеар Weapons (ИЦАН)https://t.co/nLoHsXjFiI— DAILY САБАХ (@DailySabah) Децембер 10, 2017
Споразум је потписало 56 земаља, од којих ниједна није нуклеарна сила, а ратификовале су га само три земље. Како би споразум постао обавезујући потребно је да га ратификује 50 земаља.
Почетком октобра објављено је да је ИЦАН добила Нобелову награду за мир за 10-годишњу кампању да се реши атомског оружја.