Додељена Нобелова награда за мир: Да ли је отишла у праве руке?
Међу номинованим и амерички председник Доналд Трамп
Нобелову награду за мир добила је Међународна кампања за укидање нуклеарног оружја.
НОБЕЛОВАЦ ИШИГУРО ПОСЛЕ ДОБИЈЕНЕ НАГРАДЕ: Надам се да ће се силе добра охрабрити - макар мало
Ове године је било чак 318 кандидата за награду чија су имена држана у строгој тајности.
Нобелова награда за мир је признање за посебне заслуге на пољима спајања народа, разоружања или смањења светских или регионалних војних потенцијала, политичког и другог образовања као и одржавања мировних конференција.
Нобелова награда се састоји од златне медаље, дипломе и чека на девет милиона круна (око милион евра). Новчани износ награде се дели ако има више лауреата у једној дисциплини.
ЈУСТ ИН: 2017 Нобел Призе фор Пеаце хас беен awarded то the Интернатионал Цампаигн то Аболисх Нуцлеар Weapons (ИЦАН)— НБЦ News (@NBCNews) Оцтобер 6, 2017
Добитници у последњих 10 година
2006. Мухамед Јонус и банка Грамен из Бангладеша - "За унапређивање економских и социјалних могућности сиромашних, посебно жена, кроз свој пионирски пројекат давања микрокредита".
2007. Међувладин панел о климатским променама (IPCC) и Ал Гор, (САД) - "за напоре које су уложили ради ширења сазнања о климатским променама које изазива човек и за полагање темеља мера које су неопходне да би се климатске промене зауставиле".
2008. Марти Ахтисари - "За вишедеценијско ангажовање и посредовање у успостављању мира и решавању конфликата на више континената".
2009. Барак Обама - "За изузетне напоре да ојача међународну дипломатију и сарадњу међу народима као и због рада на стварању света без нуклеарног наоружања".
2010. Љу Сјаобо - "за допринос борби за људска права у Кини".
2011. Елен Џонсон Серлиф, Лејма Гбови и Тавакул Карман - "због њихове ненасилне борбе за сигурност жена и женска права за пуно учешће у изградњи мира".
2012. Европска унија - "због заслуга у унапређењу мира, помирења и заштити демократије и људских права у протеклих шездесет година".
2013. Организација за забрану хемијског наоружања (OPCW) - "због великог залагања за уништавање хемијског наоружања".
2014. Калијаш Сатијарти, Малала Јусуфзаи - "за борбу против дискриминације деце и младих људи и за право све деце на образовање".
2015. Туниски квартет за национални дијалог - "за одлучујући допринос изградњи плуралистичке демократије у Тунису у освит Јасмин револуције 2011. године".
2016. Хуан Мануел Сантос - "за одлучне напоре да се више од 50 година вођен грађански рат у земљи оконча, рат који је коштао живота најмање 220.000 Колумбијаца и раселио близу шест милиона људи".