ДОЈЧЕ ВЕЛЕ: Турска на Балкану нема моћ колику би Ердоган волео да има
"У стварности политички утицај Турске на Балкану није онолики коликим га Турска представља"
Турска на Балкану нема моћ колику би Ердоган волео да има, каже за "Дојче веле" Ердоан Шиполи, стручњак са Универзитета Џорџтаун.
У случају да морају да бирају политичке елите на Балкану и даље ће бирати ЕУ. Према његовим речима, Ердоган мисли да може преко Балкана да утиче на европску политику, пише "Дојче веле".
- Када је у питању политички утицај на Косову, у Албанији и Босни, Турска дефинитивно јесте важан регионални играч, али само до степена у којем се њена политика не коси са политиком ЕУ. Јер главни циљ балканским земљама јесте улазак у ЕУ. Дуго година је то био и циљ Турске. Сада, када се Турска од тога удаљава, опада и њен утицај на Балкану - наводи Шиполи.
МАРИН ЛЕ ПЕН: Поништићу признање Косова, то је света српска и хришћанска земља
ТАКО СЕ ТО РАДИ – ЦЕО СВЕТ ИМ СЕ СМЕЈЕ: Руси потпуно понизили НАТО!
Према његовим речима, најјачи утицај Анкара има на БиХ, па на Македонију и Косово и Албанију.
- Наравно, бољи су трговински односи са Бугарском, као и комуникација са тамошњом турском заједницом него са турском заједницом на пример на Косову. У стварности политички утицај Турске на Балкану није онолики коликим га Турска представља. Једини начин да тај утицај заиста нарасте јесте да ЕУ прекрши обећање да ће сарађивати са балканским земљама. У супротном, ако морају да бирају, балканске земље ће увек стати на страну Европе и неће жалити за Турском - истиче Шиполи.
Додаје и да не верује да треба очекивати дестабилизацију Балкана.
- Турској није у интересу да безбедносна ситуација на Балкану буде нестабилна јер би онда та земља била комплетно окружена нестабилним регионима. Али део одговорности је и на државама ЕУ које треба да охрабре Балкан и не дозволе да падне у руке Ердогану - закључио је Шиполи.
На питање да ли Ердоган у политичке сврхе користи чињеницу да га људи у Босни гледају као на "великог брата", Шиполи одговара:
- Он то ради за домаћу употребу. Наравно, босански муслимани гаје симпатије према Турској јер су им Турска и неке друге муслиманске земље помогле током рата пре него што су то учиниле ЕУ и Сједињене Државе. На Косову то није био случај, па косовски Албанци и не виде Турску као великог брата. Па ипак, иако Ердоган и његова земља немају моћ да заиста утичу на Балкан, он је мајстор да окрене наратив у своју корист. Ипак, главни циљ Ердоганове владе није јачање утицаја Турске, већ јачање Ердогановог личног утицаја и популарности. Знамо да организују скупове и нађу неколико људи по Призрену, Скопљу или Новом Пазару, дају им плакате са Ердогановим ликом како би симулирали да он свуда има подршку - каже др Шиполи, гостујући истраживач Центра за муслиманско-хришћанско разумевања на Универзитету Џорџтаун.