ПОПУЛАРНО ЛЕТОВАЛИШТЕ СРБА "ГОРИ": Широм Европе БЕСНЕ пожари, а на другој половини потпуни ПОТОП - Климатске промене све увочљивије (ВИДЕО)
Климатске промене све су више уочљивије на прелазу између годишњих доба! Ако је судити по актуелном временским приликама очекује нас неизвесно лето. Наиме, како преноси Dailymail, драматични снимци и фотографије показују омиљено шпанско летовалиште под водом, док је Грчку погодио топлотни талас и температура се попела на 43 степена Целзијуса.
Истовремено, на Кипру бесне пожари док је у Великој Британији једва десетак степени, упола мање него прошле године у исто време.
Олуја Тамара је погодила шпански регион Коста Бланку и острво Мајорку, због чега су локалне власти биле принуђене да прогласе навредно стање. Обе ове дестинације су омиљене међу туристима, који су се нашли услед поплава.
Само у уторак је на аеродрому у граду Палма пало у просеку чак девет центиметара кише по квадратном метру за мање од сат времена. Отказано је више од 120 летова. У Мурсији су бујице носиле аутомобиле, а причињена је и велика материјална штета у Валенсији и Аликантеу. За 24 сата у среду је у мурсији регистровано 420 позива грађана за хитну помоћ, од којих је 357 било повезано са последицама невремена.
Метеоролози су за данас најавили престанак падавина што би омогућило локалним властима и грађанима да почну са санирањем штете. Поједини туристи су сатима били заглављени на поплављеном аеродрому у Палми.
- Три сата смо били на аеродрому. Нико од надлежних нам се није обратио. Било је пуно тензије и беса јер нисмо знали шта де дешава - рекао је један од шкотских туриста.
Истовремено Велику Британију је погодио хлани талас са Арктика. Дневна температура у већини земље је око десет степени, што је упола мање него у исто време прошле године.
- Температуре ће остати испод просека за ово тоба године по свему судећи до краја јуна, тек у јулу се очекује отопљење - рекао је метеоролог Симон Партиџ.
На другој страни, југо-исток Европе је погодио топлотни талас. У Грчкој се температура попела до 44 степена Целзијуса. У Атини је по обичају затворен акропољ од подне до 17 сати поподне. метеоролози тврде да је топлотни талас ове годоине стигао много раније него што се очекивало.
- Овај топлотни талас ће ући у историју. У 20. веку никад нисмо имали топлотне таласе пре 19. јуна. А сада смо их имали већ неколико у 21. веку - рекао је метеоролог Панос Јанопулос.
Издато је упозорење највишег степена за опасност од пожара у околини Атине, као и у региону Итака. Школе су затоврене у неколико региона укључујући и у Атини. Министарство за рад је позвлао послодавце да радницима дају паузу од подне до 17 сати. Црвени крст је поселио чак 12.000 флашица са водом у центру Атине и око Акропоља.
На око 1.000 километара удаљеном Кипру бесне пожари. У њиховом гашењу учествују у авиони из Грчке и Јордана. Пожари су избили на југозападном делу острва у региону Пафос. верује се да су подметнути како би се извршила пренамена пољопривредног у грађевинско земљиште. Власти у Никозији су активириале протокол за помоћ у Европској унији.
Летњи пожари су последњих година велики проблем широм Европе. Пре две године они су највише погодили Француску, Шпанију и Португалију, али су забележени и у Чешкој, Немачкој, Пољској и Словенији. Само 2022. године у Европи је изгорело 837.212 хектара шума. Прошле године ватра је уништила преко пола милиона хектара шума у Европи.
Извор: Србија Данас/Телеграф