Путин мења глобални економски поредак? Бивши саветник ЦИА: Откривен план за нову светску валуту!
Иницијатива земаља БРИКС-а за стварање нове међународне валуте би могла изазвати „монетарни шок“ у светској економији. Рикардс је уверен да је ово најзначајнији догађај у глобалних финансијама у последњих 50 година. Земље БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република) раде на формирању валуте која ће служити као алтернатива доминантним западним валутама, као што су амерички долар и евро.
Према мишљењу америчког финансијског стручњака и бившег саветника ЦИА Џејмса Рикардса, свет се налази на прагу значајних промена у међународној финансијској сфери, које би могле имати далекосежан утицај на глобални економски поредак.
У свом чланку за The Daily Рецконинг, Рикардс истиче да се тренутно свет суочава са кризама у различитим регионима, укључујући изборе у Сједињеним Америчким Државама, сукобе у Источној Европи и напетости на Блиском истоку. Међутим, он наглашава да док глобална пажња остаје усмерена на ове догађаје, постоје и друге, мање очигледне промене које могу имати још већи дугорочни значај.Једна од тих промена је иницијатива земаља БРИКС-а за стварање нове међународне валуте, која би могла изазвати „монетарни шок“ у светској економији.
Рикардс је уверен да је ова иницијатива најзначајнији догађај у глобалним финансијама у последњих 50 година.
Земље БРИКС-а (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република) раде на формирању валуте која ће служити као алтернатива доминантним западним валутама, као што су амерички долар и евро. Самит БРИКС-а, који ће се одржати крајем октобра у Казању, могао би да постави темеље за стварање овог новог финансијског система.
У овом тренутку, како Рикардс наводи, Русија и њени партнери у БРИКС-у већ су постигли значајан напредак у елиминацији главних препрека на путу ка овој валути. Они су договорили вредност нове валуте, створили сигурне канале за плаћање и проширили број земаља које су заинтересоване за овај финансијски инструмент. Посебан значај ове иницијативе лежи у њеном потенцијалу да превазиђе проблеме с којима се суочавају земље попут Русије када тргују с партнерима попут Кине или Индије. На пример, иако Русија тренутно продаје нафту Кини за јуане, њена могућност да користи те јуане је ограничена, јер се они могу углавном користити само за куповину кинеских производа.
Слична ситуација постоји када Русија тргује с Индијом или Ираном, где је она ограничена на куповину производа или услуга из тих земаља. Увођење јединствене БРИКС валуте могло би елиминисати ова ограничења, омогућавајући чланицама овог блока да користе заједничку валуту за куповину робе или услуга из било које земље чланице, што би значајно олакшало трговину и смањило зависност од долара или евра.
Рикардс прави поређење са еврозоном, где су земље чланице ЕУ успоставиле заједничку валуту – евро – који омогућава слободнију трговину и стабилнији економски оквир унутар зоне.
Међутим, он упозорава да стварање оваквог система захтева време и неће се догодити преко ноћи. Процес успостављања евра трајао је више од десет година, а сличан дуг пут чека и нову БРИКС валуту. Ипак, према његовим речима, на предстојећем самиту у Казању, који је кључан за овај процес, биће најављен значајан напредак у успостављању сигурних канала за плаћање, а додатне чланице ће бити позване да се придруже, чиме ће БРИКС бити корак ближе ка постизању критичне масе потребне за покретање заједничке валуте. Амерички експерт верује да, иако ће увођење нове БРИКС валуте потрајати неколико година, њен долазак је неизбежан.
Рикардс, међутим, наглашава да то не значи тренутни крај долара као водеће светске валуте, али истиче да би комбинација стварања ове нове валуте и погрешне употребе долара као „оружја“ у санкцијама могла означити почетак краја америчког долара као доминантне светске валуте. Овај процес већ изазива забринутост међу западним аналитичарима. Немачки медији, на пример, упозоравају на могући удар на амерички долар који би могао уследити на самиту БРИКС-а у Русији.
Западне земље, предвођене САД, тренутно разматрају како да искористе замрзнуту руску имовину, док Русија спроводи планове много већих размера. Москва не само да развија нову валуту, већ и гради паралелну финансијску инфраструктуру која укључује сигурне канале за плаћање и сарадњу са све већим бројем земаља, што би могло значајно умањити зависност од западних финансијских институција и долара као резервне валуте.
С обзиром на све наведено, Џејмс Рикардс закључује да су напори Русије и других БРИКС земаља у стварању нове валуте само почетак. Ако се овај процес успешно спроведе, то би могло драстично променити међународни финансијски систем, успостављајући нову равнотежу моћи у глобалној економији.
Србија Данас/Ало