ИСПРАВКА: Доктори нису упозорили на велику токсичност бруфена јер студија на коју се портали позивају није могуће пронаћи
Годинама се говори о могућим нуспојавама овог лека.
Анализом портала raskinkavanje.ba утврђено је да текст на нашем порталу Србија Danas.com o упутству за употребу и нуспојавама лека бруфена представља преношење лажних вести јер се позива на наводну студију коју није могуће пронаћи с обзиром да је изворни сајт недоступан. . Постојао је раније, био је анониман портал и на њему су се и прије објављивале дезинформације везане за здравство и медицину.
УТВРЂЕНЕ ЧИЊЕНИЦЕ:
Према подацима портала WebMD, ибупрофен се користи за ублажавање болова код различитих стања као што су главобоља, зубобоља, менструални грчеви, болови у мишићима или артритис. На овом порталу су такође објављене и информације о нуспојавама, попут узнемиреног стомака, мучнине, повраћања, главобоље, дијареје, затвора, вртоглавице или поспаности. Такође је наведено да лек може повисити крвни притисак, али и да већина људи који користе лек немају озбиљне нуспојаве.
Прича о вези између ибупрофена и затајења рада срца пажњу јавности значајно је привукла 2016. године, када је 28. септембра у Британском медицинском журналу објављена студија под насловом “Нестероидни протуупални лијекови и ризик од срчане инсуфицијенције у четири европске земље: угнијежђена студија случаја и контроле”. Страни медији су тада писали о опасностима ибупрофена по рад срчаног мишића, често се користећи насловима којима се подиже паника.
Портал Бритисх Хеарт Foundation у чланку објављеном 11.1.2019. године нуди информације о томе треба ли бити забринут због налаза ове студије, која је проведена на више од осам милиона пацијената/киња. Овдје је наведено да је веза између ризика од срчаног затајења и ибупрофена одавно позната те да је ризик за већину људи млађих од 65 година веома мали. Како се наводи, “већ је добро познато да су ови лијекови повезани са затајењем срца, срчаним ударима и можданим ударом”.
Студија, дакле, није установила ништа ново, а оно што је њена вредност, наводи Бритисх Хеарт Foundation, јесу детаљи о учинцима појединих лекова у овој групи те о учинку које различите дозе могу имати на ризик. У студији се не спомиње добна граница од 40 година, као ни податак од 20%, нити је студија рађена на узорку од десет милиона пацијената/ткиња, што значи да није у питању студија на коју су се годинама уназад реферирали домаћи медији.
Портал Србија Данас се извињава својим читаоцима због преношења информација за које је анализом установљено да представљају преношење лажних вести.
НАПОМЕНА: У наставку преносимо измењен наслов и измењен садржај вести са уклоњеним првобитним наводима за које је утврђено да представљају преношење лажних вести и које доводе читаоце у заблуду.
Лек бруфен се користи за ублажавање болова код различитих стања као што су главобоља, зубобоља, менструални грчеви, болови у мишићима или артритис пише сајт WebMD.
Доста полемике се водило о нуспојавама овог лека, али различите паничне тврдње о томе да постоји више штете него користи од Бруфена није могуће доказати, посебно јер су се многи текстови позивали на наводну студију коју није могуће пронаћи, а која је наводно говорила о старосној доби у којиј не треба узимати овај лек.
Нуспојаве лека бруфена познате су одавно и како пише сајт WebMD у њих спадају узнемирени стомака, мучнине, повраћања, главобоље, дијареје, затвор, вртоглавице или поспаности. Такође је наведено да лек може повисити крвни притисак, али и да већина људи који користе лек немају озбиљне нуспојаве.
Ако имате ОВАКАВ ауто, регистрација у Србији поскупљује за 100 евра
Сећате ли се младе којој су НА СВАДБУ донели ПРАЗНУ КОВЕРТУ? Ево шта јој је ПОРУЧИЛА Ведрана Рудан