ДОКУМЕНТАРАЦ ЗГРОЗИО ЦЕО СВЕТ: Филм из 2017. године открио детаље вируса, како су третирани шишмиши у Вухану?
Истраживачи су голим рукама узимали узорке измета код слепих мишева.
Институт за вирологију у Вухану, познат по својим истраживањима вируса код слепих мишева, већ дуже се наводи као могући извор ширења заразе, међутим кинеске власти те тврдње одбацују као "чисте спекулације" и истичу да у тој лабораторији важи висок ниво безбедности.
КОЈА СТАРОСНА ГРУПА ЈЕ НА УДАРУ КОРОНЕ? Нису више само најстарији најугроженији од вируса
РУСИ НАПРАВИЛИ ПРВУ ФОТОГРАФИЈУ НОВОГ СОЈА ВИРУСА: Како изгледа честица које се плаши цео свет? (ФОТО)
САД НИЖЕ ЦРНЕ РЕКОРДЕ: Број оболелих премашио 25 МИЛИОНА, у току је масовна имунизација
Међутим, један документарни филм, који је на државној телевизији CCTV већ приказан 2017. године, показује колико се лежерно поједини сарадници Института понашају у раду са корона вирусима, пише Дојче веле и додаје да је на тај филм подсетио и "Тајван њуз" уочи доласка стручњака из СЗО.
У поменутом филму приказана је група научника окупљених око Ши Џенгли, познате под надимком "Бат Women", у потрази за пореклом САРС-а, а иако им је боло јасно да слепи мишеви које су прегледали у себи можда носе смртоносне вирусе, поједини научници за време истраживања у пећини у Јунану нису носили заштитну опрему.
Ухваћени слепи мишеви прегледани су голим рукама, а без заштите је рукама узиман и њихов измет, који је могући извор заразе.
Виролог Чуи Џиу је чак рекао да га је слепи миш угризао кроз танке гумене рукавице и он у филму показује отечено место угриза, док глас из позадине износи чињеницу да слепи мишеви могу да пренесу бројне вирусе, међу којима и беснило, па се зато чланови истраживачког тима пре узимања узорака вакцинишу против беснила.
Тај филм ненамерно показује да се мере безбедности баш не поштују како треба, не само приликом истраживања у пећини него и у лабораторији, где лабораторијски техничари не носе праву заштитну одећу или маску за лице, пише DW.
Како је изјавила Ши Џенгли, "тај посао није тако опасан као што сви мисле", јер је веома мала вероватноћа директне заразе људи.
Она је тада појаснила да њени сарадници, када знају да слепи мишеви на одређеном месту у себи носе вирус који би могао да пређе на човека, спроводе веће мере опреза, али да се "у већини случајева примењује само обична заштита".
Овај филм, наводи се, отвара питања на која би сигурно и тим СЗО желео да пронађе одговоре, јер шокира лежерни однос према безбедносним мерама.