ТРАМП НА ПУТУ ДА ПОСТАНЕ ПРВИ ПРЕДСЕДНИК КОМЕ СЕ ТО ДЕСИЛО: Други опозив могао би да изазове велике последице
Демократе сматрају да је поступак неизбежан
Доналд Трамп је један од свега три председника у америчкој историји против којих је покренут поступак за гласање о поверењу, а уколико демократе спроведу у дело своје претње у Конгресу, а све говори томе у прилог, биће први амерички шеф државе против кога је такав поступак покренут два пута.
СИГУРНОСНЕ КАМЕРЕ ЗАБЕЛЕЖИЛЕ СВЕ: Авион се рушио према насељу, а онда је пилот показао умеће (ВИДЕО)
ЗАТРПАНИ НАЈВЕЋИМ СНЕГОМ У ПОСЛЕДЊИХ ПОЛА ВЕКА: Бела смрт однела већ шест живота (ФОТО, ВИДЕО)
ТУРСКИ ПРЕДСЕДНИК НАЈАВИО НОВО ДОБА ЗА МЕДИТЕРАН: Грчкој посебно скренуо пажњу да не чини једну ствар
Новина је и то што ће поступак, уколико заиста буде покренут, највероватније бити завршен тек када смењени председник напусти Белу кућу. Упркос томе, демократе сматрају да је "импичмент" неизбежан.
Већина Американаца још је у шоку због упада у Конгрес Трампових присталица, којима је Трамп претходно послао поруку: "Слабошћу нећете поново освојити своју земљу. Ако се не будите борили као луди, више нећете имати земљу".
Он им је поручио да "натерају Конгрес да уради исправну ствар". Резултат насиља које је након тога избило је следећи: петоро умрлих, међу којима и полицајац, али и поражавајући призори из седишта парламента који су обишли свет.
Тед Лије (51), демократски посланик у Конгресу и коаутор резолуције о изгласавању неповерења, коју су демократе званично поднеле Представничком дому, сматра да је реч о покушају "рушења Конгреса уз примену силе".
У нацрту резолуције председник САД-а означен је као "опасност за националну безбедност" и прети му тужба због "подстицања на побуну".
Покретање поступка
Покренут је поступак за гласање о поверењу у парламенту. Сам поступак водио би се у Сенату, који први пут заседа тек 19. јануара. Према правилима о „импичменту“ поступак би могао да почне најраније 20. јануара у 13 часова. Сат раније, са Бајденовим полагањем заклетве, истиче Трампов мандат.
У резолуцији се истиче да се Доналд Трамп обратио протестном скупу својих присталица непосредно пре него што је део његових присталица кренуо према Капитол хилу. Указано је да је начин на који им се обраћао охрабрио и очекивано резултирао незаконитим поступцима који су уследили касније.
Резолуција о импичменту на четири странице терети Трампа за "подстицање насиља над владом Сједињених Држава" када је изнео лажне тврдње о преварама на изборима и охрабрио своје присталице на скупу испред Беле куће да предузму ванредне мере и зауставе пребројавање електорских гласова на Капитолу. Нешто касније, изгредници су извршили напад на зграду, претресли седиште америчке владе и убили полицајца.
Шта желе демократе
У тренутку када би Сенат донео пресуду Трампова ера ионако би већ прошла.
Због тога делује да је поступак демократа симболичан, али ипак није тако: резолуцијом је, поред Трампове смене, предвиђена и доживотна забрана обављања државних функција.
Био би то крај Трампове политичке каријере, који би у супротном поново могао да се кандидује 2024.
Какве су шансе за успех?
Слаби су изгледи да ће демократе успети у науму: у историји САД још никада ниједан председник није смењен на овај начин.
После 1798. године, када је први пут покренут поступак за гласање о поверењу против сенатора Вилијама Блаунта, забележена су само три случаја у којима је Сенат не само сменио окривљене, већ им је изрекао и забрану обављања дужности. Сва троијица су били савезне судије.
За забрану обављања државне функције неопходно је да Сенат са двотрећинском већином гласа за смену, што је, барем за сада, мало вероватно, мада су већ двојица републиканских сенатора отворено тражила председникову оставку.
Сенатор Пет Туми образложио је захтев у недељу CNN-u тиме да је Трамп после пораза на изборима склизнуо „на ниво лудила“, што је неопростиво и раније било незамисливо.
Покретањем поступка за гласање о поверењу демократе такође желе да покажу шта председник не сме да ради, пише "Фокус".
- Морамо јасно ставити до знања да ниједан председник, сада и у будућности, не сме да води побуну против америчке државе - рекао је левичарски сенатор Берни Сандерс.
Да ли ће поступак продубити поделе?
Критичари "импичмента", међутим, упозоравају на могуће последице. Први такав поступак против Трампа продубио је политичке поделе у САД.
Демократе и републиканци су још тада били непомирљиви, исто као и Трампове присталице и Трампови противници.
- Сигуран сам да ће гласање о поверењу у оваквим околностима још више поделити земљу - упозорио је сенатор и дугогодишњи Трампов повереник Линдзи Грејем.
Републикански конгресмен Кевин Брејди оптужио је демократе да "стављају жељу за осветом испред најбољих интереса државе".
Демократа Лије, међутим, не мисли тако.
- Излечићемо нашу државу тако што ћемо одговорне за покушај пуча позвати на одговорност. Почећемо од човека који га је изазвао: Доналда Трампа - написао је на Твитеру.