ДРАМА НА НЕБУ! Кинески борбени авион наоружан ракетама тик уз америчку летелицу: Не приближавајте се, иначе... (ВИДЕО)
Кина тврди да је Јужнокинеско море њено и до сада је у њему саградила неколико вештачких острва на које је поставила разноразно оружје.
Кад се извиђачки авион Америчке ратне морнарице (АРМ) Боинг П-8 Посејдон, који је надлетао Јужно кинеско море, Парацеловом острву приближио на 45 километара, његову посаду контактирала је Народноослободилачка армија Кине (НАК).
- Америчка летелица. Кинески ваздушни простор од вас је удаљен 12 наутичких миља. Не приближавајте се или сносите пуну одговорност - могло је да се чује у кокпиту Посејдона. Чули су то и новинари CNN-a који су се налазили у авиону. Били су на задатку. Након неколико минута, поред америчког авиона се "нацртао" кинески борбени авион наоружан ракетама зрак-зрак. Летео је с Посејдонове леве стране на удаљености од око 150 метара. Кинески авион је био толико близу да су CNN-ovi новинари могли да виде како се окрећу удесно како би их погледали. Новинари су могли да виде и црвене звезде на пројектилу који је носио.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/04/collage_maker-04-feb-2023-06.56-pm_0.jpg?itok=nUTtuq8N)
"БАЛОН КОЈИ СУ СРУШИЛИ АМЕРИКАНЦИ НИЈЕ НАШ" Огласила се кинеска компанија након кулминација тензија две суперсиле
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2014/07/11/satelit-zemlja-orbita.jpg?itok=nZL3-jC_)
ПОЧИЊЕ ОПАСНА БИТКА ЗА ДОМИНАЦИЈУ У СВЕМИРУ: Кина шаље 13.000 сателита, Пентагон у ОЗБИЉНОМ проблему?!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/09/25/profimedia-0723212496.jpg?itok=nLTtHIGI)
КИНА ДОБИЛА САВЕЗНИКА У СРЦУ ЕВРОПЕ: "Имаћемо партнерство за све временске прилике"
Поручница Ники Слатер, пилоткиња Посејдона, позвала је кинески борбени авион. "Борбени авиону НАК-а, овде авион Америчке ратне морнарице П-8А... видим вас на свом левом крилу и намеравам да наставим према западу. Захтевам да направите исто, пријем", рекла је поручница.
Кинески борбени авион није одговорио ништа. Пратио ју је наредних 15 минута па се потом удаљио.
CNN-ovi новинари кажу да је тај сусрет савршено дочарао колико су у овом тренутку напети односи Сједињених Америчких Држава и Кине. Комадант ове мисије АРМ-а ситуацију види нешто другачије. "Рекао бих да је то само још један петак у Јужном кинеском мору", рекао је Марк Хајнс.
Јужно кинеско море је током последњих неколико година постало прилично ужарено место. Кина, Филипини, Вијетнам, Малезија, Брунеји и Тајван полажу право на острва која се у њему налазе, па тако и Парацел, коралну острвску скупину од приближно 130 острвчића и стена која је од обале Вијетнама удаљена 325 километара. Осим што је богато рибом, нафтом и плином, Јужним кинеским морем пролази и трећина свих поморских ланаца залиха који су 2016. године вредели око 3,4 билиона америчких долара. Кина тврди да је Јужно кинеско море њено и до сада је у њему саградила неколико вештачких острва на које је поставила разноразно оружје и на којима је изградила авионске писте. Другим земљама које такође држе да им припада барем део Јужнокинеског мора ти се потези нимало не свиђају.
На Парацелском острву нема домородаца већ само 1.400 кинеских војника. Око њих је 12 наутичких миља (22 километра) ваздушног простора који је Кина у петак присвојила. Вашингтон то својатање одлучно одбацује.
Острва Спратли налазе се југоисточно од Парацела и од филипинског острва Палавана је удаљено око 300 километара. Стални арбитражни суд пресудио је 2016. године да Кина нема право да већи део Јужног кинеског мора третира као своју територију, међутим Кина је ту пресуду одбацила и наставила да ту гомила војску. Изградила је чак и базе на острвина Спратли које зове острво Нанша. Парацел зове острво Ксиша.
Кина у Јужном кинеском мору редовно изводи војне вежбе, а њени бродови га практично никад не напуштају, што они који припадају кинеској обалној стражи, што они који припадају кинеским рибарима. Такво понашање често зна да наљути кинеске комшије.
Када се АРМ-ов П-8 Посејдон у петак приближио Филипинима, уочио је кинеског разарача који је био наоружан навођеним ракетама. Американци су се спустили на висину од око 300 метара како би га боље снимио. Чим су видели да им се приближио амерички авион, Кинези су га одмах назвали. "Амерички авиону. Амерички авиону. Ово је кинески ратни брод 173. Приближаваш ми се на малој висини. Реци ми што намераваш", рекао је кинески брод. Кинески ратни брод 173 познат је и као разарач Changsha и вероватно је наоружан с више десетина ракета земља-ваздух. Поручница Ники Слатер Кинезима је рекла да им се Посејдон неће приближавати. "Амерички авиону. Амерички авиону. Ово је кинески ратни брод 173. Очито угрожаваш моју сигурност. Очито угрожаваш моју сигурност", рекао јој је кинески брод. "Ја сам амерички војни авион. Задржаћу се на сигурној удаљености од вас", узвратила је она.
Америчка ратна морнарица каже да су такве мисије рутинске.
Министарство одбране САД-а каже да америчка пловила и авиони поштују међународне законе, а Кина да уласцима у Јужнокинеско море подижу тензије.
Када је америчка крстарица наоружана навођеним ракетама у новембру 2022. године прошла поред острва Спратли, Кина је рекла да је САД нарушио њен суверенитет и њену сигурност и да је тај лет доказ да Америка у Јужном кинеском мору жели да успостави "морску хегемонију" и "милитаризовати га". Америка је рекла да је њена крстарица мисију у Јужном кинеском мору одрадила у складу с међународним законима и потом ушла у воде у којима се слободно плови.
Командант Марк Хајнс каже да је напетости мање када Кинези с њима причају. Кад завлада тишина, онда наступа несигурност.
- Кад не кажу ништа, остају питања. Јесу ли нас разумели? Разумеју ли наше намере? Разумеју ли да им не желимо наудити - рекао је Хајнс.
Одговори су у петак углавном стигли, а он каже да су сусрети били професионални. "Нека тако и остане", рекао је амерички заповедник.