ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ЛЕКАРА КОЈИ ЈЕ ОТКРИО ЕБОЛУ: Очекује се нови вирус у Африци! (ВИДЕО)
Др Мујембе тврди да се човечанство суочава са великим бројем нових вируса који прете у афричким тропским шумама
Човечанство се суочава са великим бројем нових и потенцијално фаталних вируса који настају у афричким тропским шумама, тврди професор Жан-Жак Мујембе Тамфум, који је 1976. године био у тиму лекара који је открио вирус еболе.
ШВЕДСКА СЕ ПРИПРЕМА ЗА ЛОКДАУН: Да ли нова овлашћења владе стижу прекасно?
ЕУ ЋЕ ПОСЛАТИ ВАКЦИНЕ ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ: Данас одобрен и пакет финансијске помоћи за набавку цепива
ДА ЛИ НАША ПЛАНЕТА ПОСТАЈЕ МОРДОР: Ову годину ћемо ПАМТИТИ по великим несрећама (ФОТО/ВИДЕО)
Мујембе каже да ће се појављивати нови патогени и да је то претња за човечанство. Он је као млад научник узео прве узорке крви оболелих од тада мистериозне болести која је довела до крварења и смрти око 88 одсто пацијената и 80 одсто особља болнице у мисији у Јамбуку, када је ебола први пут откривена.
Свет и данас мора да се ослони на афричке научнике у Конгу и другде као на стражаре који ће упозорити на нове болести. Мујембе за CNN упозорава на многе зоонотске болести, односно болести које са животиња прелазе на људе, као што су жута грозница, разни облици грипа, беснило, бруцелоза и Лајмска болест.
Преносиоца болести са животиња на човека често су глодари или инсекти. ХИВ се, на пример, појавио код једне врсте шимпанзе, а САРС, МЕРС и COVID-19 прешли су на људе из непознатих "резервоара" у животињском свету.
Према истраживању Марка Вулхауса, професора епидемиологије заразних болести на универзитету у Единбургу, годишње се открије три до четири нова вируса, а већина потиче од животиња.
Стручњаци сматрају да је све већи број нових вируса резултат пре свега еколошког уништења и трговине дивљим животињама. Пошто њихова природна станишта нестају, животиње као што су пацови, шишмиши и инсекти преживљавају тамо где су веће животиње уништене. Мање животиње могу да живе са људима и сумња се да оне преносе нове болести на човека.
Тако су научници повезали прошле епидемије еболе са продорима човека у прашуме. У једној студији из 2017. године истраживачи су утврдили да је 25 од 27 епидемија еболе које су избиле дуж граница прашуме у централној и западној Африци од 2001. до 2014. почело на местима великог крчења шума две године раније.
Мујембе данас води конгоански Национални институт за биомедицинска истраживања у Киншаси, који је део светског система за рано упозоравање на нове болести.
Ако се патоген појавио у Африци, треба му времена да се прошири по свету, каже он и објашњава да ће, ако се вирус открије на време, Еуропа и остатак света имати времена да развију нове стратегије за борбу против нових вируса.
Научници верују да су зоонотске болести попут еболе и корона вируса на човека прешле током клања дивљих животиња, јер у свакој од тих животиња може да се скрива нека непозната болест.