"Друштвене мреже штете нашој деци!" Ова земља се спрема да уведе забрану коришћења друштвених мрежа млађима од 16 година (ФОТО/ВИДЕО)
Закон ће бити представљен парламенту у новембру, а примена би почела у року од годину дана.
Аустралијска влада је у четвртак најавила, како је речено, да ће установити старосну границу од 16 година за децу која почињу да користе друштвене мреже, а платформе ће бити одговорне за обезбеђивање усклађености са овим законом.
- Друштвене мреже наносе штету нашој деци и сада стајем на крај томе - рекао је премијер Ентони Албанизи.
Закон ће бити представљен парламенту у последње две седмице ове године, а седнице почињу 18. новембра. Старосна граница ће се примењивати 12 месеци након што закон буде донет, рекао је Албанизи новинарима.
Платформе, укључујући X, ТикТок, Инстаграм и Facebook, биће обавезне да искористе тих годину дана како би пронашле начин да искључе аустралијску децу млађу од 16 година.
- Говорио сам са хиљадама родитеља, бака и дека, тетки и ујнама. Они, као и ја, дубоко су забринути због сигурности наше деце на мрежи - рекао је Албанизи.
Овај предлог долази у тренутку када се владе широм света суочавају са изазовима у вези са надзором коришћења технологија као што су паметни телефони и друштвене мреже од стране младих људи.
Друштвене мреже биће кажњене уколико прекрше старосну границу, а родитељи деце која су млађа од прописане старосне границе неће сносити никакве правне последице.
- Обавеза ће бити на друштвеним мрежама да покажу да предузимају разумне кораке како би спречили приступ. Обавеза неће бити на родитељима или младим људима - рекао је Албанизи.
Антигона Дејвис, шеф безбедности у Мета-и, која је власник Facebook-a и Инстаграма, рекла је да ће компанија поштовати било каква ограничења старости која влада буде желела да уведе.
- Међутим, оно што недостаје је дубља дискусија о томе како да имплементирамо заштиту, иначе ризикујемо да се осећамо боље, као да смо нешто предузели, али тинејџери и родитељи неће бити у бољој ситуацији - рекла је Дејвис у изјави.
Додала је да би јачи алати у продавницама апликација и оперативним системима за родитељску контролу које апликације деца могу користити били "једноставно и ефикасно решење".
X није одмах одговорио на захтев за коментар у четвртак. ТикТок је одбио да коментарише.
Дигитална индустријска група Инц., адвокат дигиталне индустрије у Аустралији, описала је старосну границу као "одговор 20. века на изазове 21. века".
- Уместо да блокирамо приступ забранама, треба да приступимо балансираном приступу стварању простора који су примерени узрасту, изградњи дигиталне писмености и заштити младих од online штете - изјавила је извршна директорка ДИГИ, Сунита Босе.
Ко све није сагласан са забраном?
Више од 140 аустралијских и међународних академика са стручностима у областима технологије и заштите деце потписало је отворено писмо Албанизију прошлог месеца у којем се противе старосној граници за друштвене мреже, називајући је "преоштрим инструментом који неће ефикасно решавати ризике".
Џели Халан, директорка омладинске менталноздравствене службе ReachOut, противи се забрани. Рекла је да 73% младих људи у Аустралији који користе подршку за ментално здравље то раде путем друштвених мрежа.
- Нисмо сагласни са забраном. Сматрамо да ће млади људи вероватно заобићи забрану и наш је страх да ће то једноставно натерати понашање у илегалне сфере, а онда, ако нешто пође по злу, млади људи ће бити мање склони да потраже подршку од родитеља и старатеља јер ће се плашити да ће се наћи у проблему - рекла је Hallan.
Дечји психолог Филип Там рекао је да би минимална старост од 12 или 13 година била лакше спроведива.
- Мој стварни страх је искрено да ће проблем друштвених мрежа једноставно бити потиснут у илегалне сфере - рекао је Там.
Професор права на Националном универзитету Аустралије, Асоцијативни професор Фејт Гордон, страхује да би одвајање деце од ових платформи могло створити притиске унутар породица.
Албанизи је рекао да ће бити изузетака и изузећа у ситуацијама као што је потреба за наставком приступа образовним услугама.
Али родитељски пристанак неће омогућити детету млађем од 16 година приступ друштвеним мрежама.
Почетком ове године, влада је започела пробу технологија за старосна ограничења. Аустралијска комесарка за е-сигурност, online регулатор који ће надгледати усклађеност, користиће резултате ове пробе како би пружила смернице платформама о томе који разумни кораци могу предузети.
Министарка комуникација Мишел Роленд рекла је да ће година дана прелазног периода обезбедити да старосна граница буде имплементирана на "веома практичан начин".
- Морају постојати појачане казне како би се осигурала усклађеност - рекла је Роленд.
- Свака компанија која послује у Аустралији, било да је регистрована овде или не, мора да се придржава аустралијског закона или ће се суочити са последицама - додала је.
Главна опозициона странка дала је начелну подршку старосној граници од 16 година.
Посланик опозиције Пол Флечер рекао је да платформе већ имају технологију да спроведу такву старосну забрану.
- Ово није питање техничке изводљивости, већ питање њихове спремности да то ураде и да ли ће сносити трошак да то ураде - рекао је Флечер за Аустралијску радиодифузну корпорацију.
- Платформе кажу: "Превише је тешко, не можемо то да урадимо, Аустралија ће постати запуштено тржиште, то неће функционисати", али ако имате добро написано законодавство и истрајете у томе, можете да постигнете резултате - додао је Флечер.