"ДРЖАВА НАМ СЕ ТОПИ НА ВРУЋИНИ" Шта је заправо узрок катастрофалних температура које су нас погодиле?
Већи део државе ове недеље је погођен катастрофалним врућинама
Комбинација високог атмосферског притиска са најгором сушом у модерној историји чини да температуре обарају све рекорде а тек је почетак лета.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/18/todorovicprognza.jpg?itok=5sFism0g)
НАКОН ПАКЛЕНИХ ВРУЋИНА СТИЖЕ ОСВЕЖЕЊЕ! Огласио се метеоролог Недељко Тодоровић: Долазе нам пљускови и грмљавина
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/13/ada-ciganlija_foto_srbijadanassasa_dzambic_47.jpg?itok=beiQzzDH)
ВРУЋИНА КОЈА ОБАРА НА ЗЕМЉУ: Најугроженија је ова група грађана, ОБАВЕЗНО поштујте следећа правила!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/09/04/nato.jpg?itok=GZ6VvsQu)
АМЕРИКАНЦИ СНОСЕ НАЈВЕЋИ ДЕО ТРОШКОВА: Колико чланице НАТО-а у Европи троше на одбрану?
Рекордне дневне температуре забележене су у Аризони, Калифорнији, Новом Мексику, Монтати, Вајомингу и Јути.
Финикс је најтоплији град на западу и у њему је забелажено рекордних 48 степени прошле недеље.
- Ове високе температуре су веома опасне и препорука је да ко може не излази напоље - наводи се на Фејсбук страници Националне метеоролошке станице у Финиксу.
Зашто је запад Америке био толико топао прошле седмице?
Врелине се могу везати и за сушу. Влага обично испарава под сунчевом топлотом, али научници кажу да је западно тло толико суво да уместо тога врелина чини ваздух још топлијим.
Марвин Перча метеоролог из Финикса каже да је овај топлотни талас дошао раније и да се задржао дуже него perthodnih година.
- Температуре у јуну прошле године су биле уобичајене за ово доба године - рекао је Парк Вилијамс са Универзитета у калифорнији у Лос Анђелесу.
Међутим, ово што је тропски талас поранио може бити ''врх леденог брега''.
- Када је тло влажно, топлотни таласи нису толико лоши, рекао је Вилијамс, који је изнео податак да је тло на западу Америке најсушније од 1895. Али ако је суво, под екстремним смо ризиком - истиче он.
Две деценије дуга суша ''исисала'' је влагу из тла у већем делу западних држава Сједињених Држава.
Научници су рекли у студији објављеној прошле године у часопису ''Science'' да климатске промене које је изазвао човек могу бити везане за емисију штетних гасова стаклене баште, те да и оне могу бити ''криви'' за историјске суше.
Научници кажу да је период суша почео 2000. године и да су оне погодиле девет држава од Орегона до Вајоминга укључујући и Калифорнију и Нови Мексико.
Велики број научника у студијама је закључило да су велике врућине директна последица климатских промена, рекла је Кристи Л. Еби, професорка здравственог центра на Универзитету у Вашингтону.
Мишљење је да запад Америке и остатак света може очекивати још екстремније топлотне таласе у будућности осим ако се не смањи емисија штетних гасова.
У једној студији из прошлог месеца објављен је процентуално број људи који ће умрети од последица врућина и климатских промена.
Студија укључује 200 америчких градова и открило се да је око 1.100 смртних случајева управо изазвано врућинама које су проузроковале климатске промене што чини око 35 одсто свих смртних случајева у земљи.
- Климатске промене нас сада погађају, а то је проблем који ће нас пратити и у будућности - истакла је Еби.