ЛАТИФА НИЈЕ МОГЛА ДА ПОБЕГНЕ ЗБОГ "ПЕГАЗА"? Злогласни шпијунски софтвер био убачен у телефон принцеза Дубаија
Њихови бројеви се наводно налазе на списку од око 50.000 телефонских бројева људи
Бројеви телефона које користе две принцезе Дубаија наводно су пронађени у склопу истраге о хаковању мобилних телефона уз помоћ шпијунског софтвера познатог као "Пегаз".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/22/pjimage_5.jpg?itok=hhoB3Gic)
ВЕЛИКИ ИНЦИДЕНТ НА ПИСТИ: Сударила се два авиона, покренута хитна истрага
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/22/olimpijuskeigrtemedved_0.jpg?itok=AgBnV4Qx)
И ОН ЈЕ У ТОКИЈУ: Одједном НИОТКУДА се на Олимпијском стадиону појавио МРКИ МЕДВЕД, чувари остали У ШОКУ (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/22/213970181_2677727269039239_3480258234018208427_n.jpg?itok=vsMIq46s)
КИНА ОСУЛА ПАЉБУ ПО АМЕРИМА: Тврде да их подмукло нападају већ 11 година, последице ће бити страшне
Принцеза Латифа је ћерка владара Дубаија, а принцеза Хаја Бинт ал-Хусаин је његова бивша супруга.
Њихови бројеви се наводно налазе на списку од око 50.000 телефонских бројева људи, за које се верује да су из неког разлога интересантни клијентима израелске безбедносне компаније НСО Груп, наводи Би-Би-Си.
Листа је процурела у јавност као велика вест, а откриће телефонских бројева принцеза покренуло је питања да ли су могле бити могућа мета неке владе која је клијент поменуте израелске компаније.
Организација за људска права "Амнести интернешнел" у саопштењу наводи да најновије откриће уплиће НСО Групу у кршење људских права, апелујући да се регулативама заустави "неконтролисана индустрија надзора".
НСО је негирао било какво кршење закона.
Из те компаније поручују да је софтвер намењен за употребу против криминалаца и терориста, а доступан је само војсци, органима за спровођење закона и обавештајним агенцијама.
Првобитна истрага, која је довела до објављивања извештаја невладине организације "Забрањене приче" са седиштем у Паризу и "Амнести интернешнела", била је "пуна погрешних претпоставки и непотврђених теорија", саопштила је израелска група.
Ти извештаји су део серије новинских чланака који сугеришу да су на мети шпијунског софтвера на хиљаде истакнутих људи.
Високи израелски званичник потврдио је за Би-Би-Си да је израелска влада основала тим за испитивање навода о софтверу "Пегаз".
Би-Би-Си подсећа да је средином фебруара емитовао тајни видео снимак принцезе Латифе, у којем је рекла да је држана као талац и да се плаши за свој живот.
Принцеза Хаја је у међувремену побегла из Дубаија 2019. године, наводећи такође да страхује за свој живот.
Уједињени Арапски Емирати негирали су наводе.
Откриће бројева телефона две жене на Пегазовом списку покреће поново питање да ли су оне биле жртве шпијунирања владара Дубаија или неког другог, и доводи у питање касније тврдње и објаве из Уједињених Арапских Емирата на којима се принцеза Латифа види жива и, наизглед, здрава како, наводно, иде у шопинг, на одмор, на ручак, увек у друштву других.
Са друге стране, принцеза Хаја не престаје да оптужује бившег супруга за отмицу, мућење и застрашивање.
Принцеза је побегла у Британију у априлу 2019. са своје двоје деце и лондонском суду испричала да се боји како за своју безбедност тако и да јој шеик не отме децу и врати их у Дубаи. Она је тада и рекла да верује да принцезу Латифу држе против њене воље, пише Би-Би-Си.
Убацивање "Пегаза" у телефон је можда и довело до тога да буде спречен покушај бекства принцезе Латифе.
Латифа је кћерка шеика Мухамеда бин Рашида ал Мактума, премијера Уједињених Арапских Емирата, потпредседника и министра одбране, најмоћнијег човека у земљи. Њен покушај бекства одиграо се 2018. али се са извештајима о Пегазу, јавност поново заинтересовала за њен случај.