АЛАРМАНТНО! "ЗОМБИ БОЛЕСТ" ПРЕШЛА НА ЉУДЕ? Два ловца умрла након што су појела месо јелена
Научници и даље нису сигурни.
Два ловца у САД-у умрла су од ретке прионске болести, агресивног поремећаја средишњег нервног састава који узрокују лажни протеини. Забрињавајуће је што научници тек нагађају како је дошло до развоја болести - мисле да она долази од јелена који су били болесни. Ако је то истина, био би то први случај такве врсте. Но, истраживачи су још увек врло опрезни и наглашавају како немају уверљиве доказе да је јеленска Chronic Wasting Дисеасе (CWD), која се и назива зомби болести јелена, одговорна за смрт два мушкарца.
Све је почело 2022. године, када је 72 године стар ловац одједном постао веома збуњен и агресиван. Исте је симптоме показивао и његов пријатељ, а једино заједничко им је што су појели месо јелена који су заражени CWD-om. Та болест код животиња значи да губе тежину, посрћу и чудно се понашају, тако да су многе подсетили на зомбије из хорор филмова, због чега се болест популарно тако зове.
Оба мушкарца су преминула, а обдукција је показала да су развили Цреутзфелдт-Јакобову болест (ЦЈД), прионску болест која се најчешће виђа код људи.
- Пацијентова историја, укључујући сличан случај у његовој друштвеној групи, сугерише могући нови пренос CWD-a са животиње на човека. На темељу модела примата и мишева, открили смо да је могућ пренос ЦЈД-а међу врстама - пишу аутори студије која је објављена у часопису Neurology, а написали су је стручњаци са Универзитета у Тексасу, пише ИФЛ Сциенце.
Прионске болести су страшне: преносиве су, неизлечиве и увек фаталне. Заражене особе могу патити од депресије, халуцинација, губе памћење, обамрли су, говор им постаје нејасан, постају агресивне...
1980-их и 90-их година владао је велики страх око говеђе спонгиформне енцефалопатије (БСЕ), такође познате као "кравље лудило", прионске болести од које оболевају краве. Према најновијим статистичким подацима Америчке управе за храну и лекове, 232 особе широм света умрле су од варијанте Цреутзфелдт-Јакобове болести повезане с крављим лудилом. Већина случајева живела је у неком тренутку у Уједињеном Краљевству гдје је епидемија била најзначајнија.
Што се тиче јелена и CWD-a, још увијек није јасно могу ли приони прећи са животиња на људе. Међутим, ова најновија студија свакако сугерише да је то могућност коју јавност, лекари и органи за јавно здравље морају размотрити.
Извор: Србија Данас/Јутарњи лист/З.К./М.А.