БАЈДЕН ОТПОЧЕО "РАТ" СА ФАРМАЦЕУТСКИМ КОМПАНИЈАМА: Тражио да се одрекну патента на вакцине, њихов одговор шокира!
Фармацеутске компаније се противи да се укину патенти на вакцине против короне
Фармацеутске компаније саопштиле су да би подршка америчког председника укидању патента на вакцине против ковида-19 могла пореметити крхки ланац снабдевања те да би уместо тога богате земље требало великодушније да поделе вакцине са земљама у развоју.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/19/profimedia-0598878858.jpg?itok=S7qxrqv4)
НЕМАЧКА "ПРЕЛОМИЛА" ЗА АСТРАЗЕНЕКУ: Отклоњене све сумње, могу је примати ове старосне групе
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/06/screenshot_2021-05-06_185121.jpg?itok=zUKar85t)
ИСТОРИЈА СВЕМИРА НИКАД ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТА: Џеф Безос шаље туристе у орбиту, познато ко ће бити у ракети (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/17/nato-vojnici_1.jpg?itok=kMiQsbSx)
УЗБУНА У ЕСТОНИЈИ, "ИЉУШИН" НА НЕБУ: Војска балтичке НАТО државе дигнута на ноге, то су Руси
Џозеф Бајден је јуче подржао укидање патената на вакцине што је изазвало негодовање фармацеутских компанија.
Ако Светска трговинска организација (СТО) прихвати тај предлог, појавили би се нови произвођачи без потребног знања и надзора проналазача да истисну поуздане добављаче, саопштила је Међународна федерација фармацеутских произвођача и удружења (ИФПМА).
- Чуо сам да су многи произвођачи вакцина говорили да су ''наши ресурси растегнути, а наши техничари исцрпљени - казао је за Ројтерс генерални директор ИФПМА Томас Куени.
Упозорио је на могући хаос уколико се "неприкладним фирмама" дозволи да буду укључене.
Компаније које су развиле вакцине такође су критиковале Бајдена.
- Патенти нису ограничавајући елемент за производњу или снабдевање нашим вакцинама. Они не би повећали глобалну производњу и снабдевање дозама вакцина у кратком и средњем року - поручио је немачки БиоНТећ, који је заједно с Фајзером произвео вакцину, а планира да достави до 3 милијарде доза ове године.
БиоНТећ наводи да је развијао више од деценије поступак производње вакцине те да њено репликовање захтева између осталог искусно особље и пажљив трансфер технологије.