БАЈДЕН ЋЕ КОРАЧАТИ ДОНАЛДОВИМ СТОПАМА: Ово су људи из нове администрације САД са "специјалним задатком" а тиче се Србије!
Задатке везане за Западни Балкан, Бајден је поделио женама. Трампова офанзива се наставља, на мало другачији начин.
Иако је нова америчка администрација на челу са Џозефом Бајденом устоличена пре нешто више од месец дана, већ сада је јасно да САД неће седети скрштених руку ни када је реч о Западном Балкану, а још мање када се ради о дијалогу Београда и Приштине.
Шта је то што Трампу омогућује поновну кандидатуру за председника? После импичмента све је постало јасно
КО ХОЋЕ У КУЋНУ САМОИЗОЛАЦИЈУ МОРА ДА НОСИ ЕЛЕКТРОНСКУ НАРУКВИЦУ: Увели нови метод за праћење повратника из иностранства
ЈОШ ЈЕДАН ОПАСАН ВУЛКАН ПРОРАДИО: Становници Индонезије у паници, био неактиван читава четири века (ВИДЕО)
Офанзива коју је започео сада већ бивши председник Доналд Трамп, сва је прилика да ће се наставити, можда на мало другачији начин, али је чињеница да ова тема неће бити стављена по страни, напротив.
То је јасно поручио и председник САД Бајден у својој честитки коју је поводом Сретења упутио српском председнику Александру Вучићу, у којој је иначе говорио о међусобном признању.
Да ли ће се Бајден, за разлику од свог претходника, и директно бавити дијалогом, видеће се, али је јасно да ће људима од његовог поверења то, између осталог, бити међу важним задацима, а њих ће обављати две жене: Викторија Нуланд и Моли Монтгомери.
Њих две део су нове, Бајденове администрације, али ни једној ни другој Балкан, али ни проблематика око косовског чвора нису непознаница.
Такође, промена има и у америчком Конгресу, где је чувеног албанског лобисту Елиота Енгела заменио Ричи Торес, такође демократа, за кога се верује да ће кренути стопама свог претходника. Појединци га описују речима: "и после Енгела Енгел".
Све у свему, ова нова, а заправо стара тројка бавиће се распетљавањем косовског чвора. А ко су заправо ти људи?
Викторија Нуланд - Обамин јастреб
Новоизабрани председник САД Џо Бајден именовао је Викторију Нуланд за државног подсекретара за политичка питања, што у преводу значи да је ова некадашња сарадница бившег председника САД Барака Обаме и десна рука државног секретара САД Џона Керија заузела трећу највишу позицију у Стејт департменту.
Управо њу су често називали и "Обаминим јастребом", а на сцену се враћа заузевши место Дејвида Хејла, који је на овој функцији био у Трамповој администрацији.
Ситуацију на Балкану познаје и њоме се такође бавила у периоду када је Обама био председник САД. То је и био разлог да посећује и Београд и Приштину, где је говорила о подршци САД на путу евроинтеграција, Бриселском споразуму, а била је и једна од оних која је инсистирала на оснивању специјалног суда за злочине ОВК.
Међутим, није посетила само ова два града, већ и регион, попут рецимо Скопља, и то у јеку политичке кризе у Северној Македонији, па се тумачило да је она била један вид притиска на тада владајућу ВМРО-ДПМНЕ Николе Груевског и СДСМ Зорана Заева за излазак из политичке кризе.
Жестоки је противник Русије, а како су својевремено извештавали и западни и руски медији, управо је она активно учествовала у постављању антируске власти у Кијеву.
Била је и у центру скандала када је 2014. године обелодањен њен телефонски разговор са тадашњим америчким амбасадором у Украјини Џефри Пјетом, када је она, наводно, изјавила како би било боље да УН преузме улогу посредника уместо Европске уније.
- Ф**’к ЕУ - пренели су медији њене речи.
Такође, у вези са Украјином, медији су је назвали и "дама медењак", јер је својевремено демонстрантима окупљеним на кијевском тргу Мајдан донела велику пластичну кесу пуну сендвича и слаткиша.
Након изласка из Обамине администрације 2016. године, Нулан је била чланица неколико тинк тенк организација. Отворено је критиковала Трампа, а нарочито његов однос са руским председником Владимиром Путином.
Моли Монтгомери - сарадница Медлин Олбрајт
Још једна жена у Стејт департменту биће задужена за овдашњи регион, укључујући и дијалог Београда и Приштине . Реч је о Моли Монтгомери, заменици помоћника државног секретара за Европу и Евроазију.
- Нова америчка администрација подржава дијалог Београда и Приштине уз посредовање ЕУ и нада се да он води ка свеобухватном споразуму о нормализацији, заснованом на међусобном признању - рекла је пре само неколико дана Монтгомери, и јасно ставила до знања који је правац у коме ће радити.
Она ће, практично обављати посао за који је и даље задужен овдашњој јавности добро познати Метју Палмер, који се више од две деценије бави Западним Балканом. Ради се о жени која добро познаје регион, која га је и посећивала. Једно време радила је и у амбасади САД у Сарајеву.
Пре него што је именована на ову функцију, Монтгомери је била потпредседница за Европу у "Олбрајт Стоунбриџ групи", консултантској кући коју води некадашња државна секретарка САД Медлин Олбрајт, добро позната домаћој јавности још из времена бомбардовања СРЈ.
Пре тога, Монтгомери је више од 10 година била ангажована на Министарству спољних послова САД, и то углавном на пословима у вези са Европом. То наставља и сада да ради, јер ће бити задужена за односе са Источном Европом и Европском унијом.
Пре Монтгомери, на функцији помоћника америчког државног секретара за европска и евроазијска питања раније су били Викторија Нуланд, Вес Мичел, чији је заменик био Брајан Хојт Ји. У Бироу за европска и евроазијска питања остао је и Филип Рикер, који се такође бавио Западним Балканом.
Ричи Торес - "Енгел уместо Енгела"
Елиот Енгел, овдашњој јавности најпознатији као тврди албански лобиста, што није била никаква тајна, добио је заменика у америчком Конгресу, демократу Ричија Тореса (32). Да је то добро за Албанце на КиМ они су први покушали да објасне, прогласивши га новим "најбољим пријатељем", а ни он сам се није много бунуо, па је обећао да ће кренути стопама свох претходника.
Како и Енгел, и Торес долази из Бронкса, а у историју Конгреса се уписао и као први отворени представник геј и латино популације. Такође, још једна сличност постоји са Енгелом - пријатељство са албанским бизнисменом и лобистом Харијем Барјактаријем.
- Што се тиче албанских питања, конгресмен Торес обећава да ће следити пут Елиота Енгела - написао је Барјактари.
Торес се у Вашингтон преселио после седам година учешћа у Градском већу, као наследник конгресмена Јосеа Серана који се повукао након 30 година на функцији. Био је најмлађи члан њујоршког градског већа, где се залагао за боље јавно становање и програме за решавање расно концентрисаног сиромаштва (његов конгресни округ је најсиромашнији у земљи).
Рекао је и да је на његов улазак у политику снажно утицало његово искуство одрастања у јавним стамбеним зградама које су током зимских месеци прокишњавале, бориле се са влагом, али и недостатком грејања или топле воде.
Комшије су му били Албанци, а представља и округ који носи назив "Мала Албанија", што је снажно и утицало на његове ставове према Косову и Србији. У ранијим објавама на Твитеру често је тражио правду за наводне ратне жртве у сукобима с краја 90-их на Косову.
У једној од објава он је говорио о потреби да се задовољи правда за жртве које су "систематски убијане и силоване у акцији етничког чишћења коју је спроводио Милошевић".
Торес је јавно говорио о томе како је прошао кроз тешку депресију која је била повезана са његовим сексуалним опредељењем, о искуствима са менталним болестима, због чега је напустио факултет, коришћењу опиоида...
Ко ће бити нови Гренел?
Да ли ће и ова, као и Трампова администрација имати особу која ће се уско бавити дијалогом Београда у Приштине попут Ричарда Гренела, тек ће се видети. Тренуто, тако нешто не постоји у најави.
Ако би се то десило, тумачење по коме Америка жели да стави тачку на косовску сагу имало би смила, и по томе би можда и кренула стопама својих претходника.
Гренела је за дијалог директно задужио Трамп, и он се њиме заиста и бавио, пре свега инсистирајући на економском повезивању Београда и Приштине, успостављању авио линије, изградњи путева и пруга... Такође, у Белу кућу је довео, наравно у договору са Трампом, представнике Београда и Приштине, што је резултирало и потписивањем Вашингтонског споразума око кога се сада води дебата, да ли ће га нова администрација признати и наставити да буде гарант спровођења.