Човек који је свету разоткрио лажи о Хирошими и Нагасакију: Ову истину о АТОМСКОМ УДАРУ нећемо заборавити (ВИДЕО)
Официри САД негирали радијацију, а оно што је написао овај новинар памти се и данас
Пре седамдесет и пет година, ведрог јутра 6. августа 1945. године, Сједињене Државе бациле су атомску бомбу на Хирошиму, одмах убивши 70.000 људи, и тако жестоко озрачиле још 50.000 који су прерано умрли.
Бројеви су приближни, али чак и унутар најсмртоноснијег сукоба у историји, таква девастација једне бомбе је монструозна.
ЛИБАН НАМУЧЕН ГРАЂАНСКИМ РАТОМ, КОРОНОМ И ЕКОНОМСКОМ КРИЗОМ: Да ли ће га стравична експлозија бацити на колена?
БРАЗИЛ ЗАВИЈЕН У ЦРНО: Више од 57.000 новооболелих, корона узела још 1.400 живота
БОЛИВИЈА ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Школе остају затворене до краја године
Јапанци на тренутак нису имали појма шта их је погодило. Али председник Хари С. Труман убрзо је дао објашњење.
Три дана након Хирошиме, Сједињене Државе бациле су бомбу на Нагасаки, а Јапан се предао. Након тога, као део сузбијања информација - проширење рутинске цензуре у рату, америчке власти су дозволиле мало спомињања стварности на терену, осим очигледне чињенице да је свака бомба уништила један град. Па шта? У Сједињеним Државама мржња према Јапанцима далеко је премашила мржњу према Немцима; Расизам на страну, Јапанци су се одважили да бомбардују Американце на америчкој територији. Неколико дана након бомбардовања Галупова анкета утврдила је да је 85 одсто Американаца одобрило нападе, а друго истраживање, рађено после рата, показало је да 23 одсто жели да је више таквог оружја бачено пре предаје Јапанаца.
Међу онима који не скривају љубав према непријатељу био је репортер Џон Херси, који је извештавао о рату у Европи и на Тихом океану, а Јапанце је описао као "физички оштроумне" и "рој интелигентних малих животиња".
Недељама после тога мало се знало о последицама у Хирошими и Нагасакију, сем извештаја о импресивној физичкој девастацији. Када је у окупираном Јапану почела да кружи реч о широко распрострањеној радијацији и први извештаји западне штампе, наводи су категорички демантовани. Крајем августа 1945. Њујорк Тајмс је пустио вест Унитед Pressa из Хирошиме, али тек пошто је избрисао готово све референце на тровање радијацијом; како је објављено, у чланку се тврди да жртве подлежу само оним врстама повреда које би човек могао очекивати од конвенционалног бомбардовања. У приложеној уводној напомени наведено је: "Научници из Сједињених Држава кажу да атомска бомба неће имати дуготрајне последице у девастираном подручју."
Мање од два месеца раније, група научника из Сједињених Држава била је забринута да би прва нуклеарна експлозија на свету, ултратајни тест Тринити у Новом Мексику, могао запалити атмосферу. То се није догодило. Ипак, научници су били у праву у вези са дуготрајним ефектима на месту експлозије: Изненађујуће убрзо након бомбардовања, заостало зрачење у Хирошими и Нагасакију је пало на нивое који су омогућили градовима да почну да се опорављају.
Али то је била само половина приче о зрачењу. Другу половину су чиниле десетине хиљада људи који су током бомбардовања апсорбовали опасне дозе и сада су били болесни, а у неким случајевима и умирали. Официр америчке војске који је водио програм атомске бомбе, генерал-потпуковник Лесли Грувс, одбацио је извештаје о опасној радијацији као пропаганду. - Мислим да је најбољи одговор свима који сумњају у то да нисмо започели рат, и ако им се не свиђа начин на који смо га окончали, да се сете ко је започео - изјавио је Грувс том приликом.
Ово очигледно није било наставак. До јесени 1945. године вести о радијацијској болести постали су неспорни чак и од стране Грувса. Позван да сведочи пред сенатским одбором за атомску енергију, тврдио је да је тровање зрачењем "врло пријатан начин за умирање".
Уз подршку Њујоркера, Херси се преко Кине нашао у Јапану 1946. године. Резултат је био строго репортажно ремек-дело од 30.000 речи које је описало искуства шест преживелих од атомског напада. Тог августа, Њујоркер му је посветио читаву тему. Направили су огромну сензацију. Прича је објављена у облику књиге као "Хирошима." Преведен је на многе језике. Милиони примерака продати су широм света.
СКОРО 19 МИЛИОНА ОБОЛЕЛИХ У СВЕТУ: Највећа смртност до сада у САД, највише нових случајева у Индији
ПЕТ ОСОБА СТРАДАЛО У ПОЖАРУ У ДЕНВЕРУ: Полиција сумња да је ПОДМЕТНУТ (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉКА ЈЕДВА ИЗБЕГЛА СИЛОВАЊЕ! Драма у возу! Бруталан напад на украјинску лепотицу!
ЗАХУКТАВАЊЕ ПРЕД ИЗБОРЕ! Због короне нема ТВ дуела: Трампу предложено прихватање номинације републиканаца из Беле куће
Можемо да одахнемо - астероид величине фудбалског терена пролетео поред Земље