ЕФЕКАТ СТАКЛЕНЕ БАШТЕ И ГЛОБЛАНО ЗАГРЕВАЊЕ: Угрожена безбедност хиљада људи, али и јединствени екосистем
Глечерска језера представљају директну претњу за милионе људи широм света, а до сада су поплаве из ледника однеле 12.000 људских живота, упозоравају научници.
Због глобалног загревања глечери се топе и формирају језера на великим надморским висинама, али од 1990. године количина акумулиране воде и број таквих језера повећани су за 50 одсто.
ДИРЉИВ ГЕСТ ПРИНЦА ЧАРЛСА: Послао поклон свима који су изразили своје саучешће због смрти његовог оца (ФОТО)
НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ У БЕРЛИНУ: Има повређених, сукоб не јењава и у другим немачким градовима
СРБИ ЈЕ НЕ ПАМТЕ ПО ДОБРУ Она је нова министарка спољних послова у влади Албаније: Најближи човек Хашима Тачија и лични пријатељ породице Рама
Када се ове глечерскер акумулације препуне настаје ризик од преливања воде и поплава са катастрофалним последицама, наводи се у извештају лондонског Гардијана.
Нису сва глечерска језера једнако опасна, указује Стефан Харисон професор са универзитета Ексетер.
- Опасна су језера на Хималајима и у Андима, јер се вода из удолина лоцираних високо у планинама након преливања опасном брзином спушта ка нижим пределима, носећи стење и камење и рушећи све пред собом - упозорава професор Харисон.
Глобално антропогено загревање атмосфере није једини фактор који доприноси поплавама, већ на овај феномен могу да утичу и обилне кише, земљотреси, лавине снега или одрони стења, као и положај глечерског језера.