ОБЈАВЉЕНА НОВА СТУДИЈА! У угледном часопису освануо чланак о Фајзеру - ево колико је заправо ефикасна ова вакцина
Најновија студија Америчких центара за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) и израелског министарства здравља објављена у часопису "Лансет" показала је да су две дозе Фајзер вакцине ефикасне у спречавању хоспитализација најмање шест месеци након вакцинације.
Ефикасност заштите од свих варијанти коронавируса пала је са 88 одсто на 47 одсто шест месеци након убода. Међутим, резултати испитивања показали су да вакцина спречава хоспитализације и делује против свих засад откривених варијанти вируса, пише Гардијан.
ОВО СУ НАЈМОЋНИЈИ ПАСОШИ НА СВЕТУ: Објављена најновија листа - ево где се налази Србија!
ПАЛА КОНАЧНА ОДЛУКА СУДА! Ковид пропуснице су по закону
ШОКАНТНЕ ВЕСТИ! БИВША ПОРНО ЗВЕЗДА ИЗБОЛА СВОГ СИНА (2): Убила дете због освете па улетела у маркет и бацила леш на касу
- Резултати наглашавају виталну важност побољшања глобалне стопе вакцинације против короне - рекли су истраживачи.
Национална здравствена служба у Великој Британији већ нуди бустер, односно трећу дозу свима који су примили другу дозу вакцину пре најмање шест месеци, живе у домовима за старије особе, имају више од 50 година или су здравствени и социјални радници.
Такође, ова служба позива све грађане узраста од 16 до 49 година који су подложнији зарази због лоших здравственог стања и оне који су у свакодневном контакту са особама са слабим имунитетом.
- Наша студија потврђује да су вакцине кључно оруђе за контролисање пандемије и да су високо ефикасне у спречавању тешких болести и хоспитализације услед обољевања од делта соја, као и других забрињавајућих варијанти - рекла је Сара Тартоф, ауторка студије.
Истраживачи су анализирали здравствену евиденцију три милиона људи између децембра 2020. и августа 2021. године. Током периода истраживања, 5,4 одсто људи било је заражено короном. Међу зараженима, 6,6 одсто је хоспитализовано. Просечно време од потпуне вакцинације било је између три и четири месеца.
Др Луис Јодар, виши потпредседник Фајзера, рекао је да је анализа јасно показала да је њихова вакцина ефикасна против свих постојећих варијанти, укључујући и делту.
- Инфекције код људи који су примили две дозе вакцине највероватније су последица опадања нивоа антитела, те нису узроковане делтом или другим варијантама које измичу заштити од вакцине - рекао је.
Професорка Пени Вард, професорка фармацеутске медицине на Краљевском колеџу у Лондону, која није била укључена у студију, рекла је да ова публикација потврђује доказе из Сједињених Држава о ефикасности Фајзер вакцине процењене на основу велике база података здравствене заштите.
- Ако је циљ вакцинације спречавање болести и даљег ширења инфекције, информације указују на потребу за бустер дозама шест месеци након комплетне вакцинације, посебно међу најугроженијима код којих инфекција може да доведе до озбиљнијих болести и смрти. Овај приступ је већ усвојен у Великој Британији, у којој је кампања вакцинације у току - рекла је.
Краљевски колеџ анализирао је податке о броју запослених пре пандемије и открио огромне губитке због одсуства особља услед болести са преоптерећених одељења.
НХС у Енглеској забележио је 73.209 боловања међу медицинским сестрама и здравственим радницима у мају 2021. године, што је за 18 одсто више у поређењу са истим периодом прошле године.