ЕГИПАТ БРУТАЛНО ГРМИ НАД МЕДИТЕРАНОМ: Спремају се за најгори сценарио, Путин шаље "поздраве", а разлога за то заиста има (ВИДЕО)
Египат наставља да наоружава како морнарицу, тако и ваздухопловне снаге
Египат је приказао своје најмоћније војне авионе. На снимку се појавила група напредних ловаца, нарочито ловаца руске производње које је Египат недавно набавио од Русије. Видео који су објавиле египатске оружане снаге приказује најмоћније борбене авионе које поседују египатске ваздухопловне снаге, у знак прославе годишњице египатског Ратног ваздухопловства.
"ЛУДИЛО" У НАЈАВИ - Чак пет дербија за викенд, међу њима и окршај "Вечитих"
ТЕШКЕ ОПТУЖБЕ НА РАЧУН МОСКВЕ: Кријумчари превозе оружје из Русије у Јереван цивилним летовима
СУЛТАНУ СЕ ДРМА ПРЕСТО: Турска опозиција у узлету, чекају прави тренутак да Ердогану задају одлучујући ударац
Међу ловцима који су се појавили су напредни хеликоптери МиГ-29, хеликоптери "Алигатор" Ка-52 и напредни хеликоптери Ми-24. Египат је последњих месеци интензивирао напоре на набавци новог војног арсенала. У то наоружање спадају борбени авиони, војни јуришни хеликоптери, али и подморнице. Египат је купио војне подморнице од Немачке, док је хеликоптере и авионе набавио од Русије.
Каиро је појачао војну присутност на Медитерану, али и у Црвеном мору. Постоји неколико разлога због чега је то тако. Први разлог јесте ситуација у Либији, где Каиро отворено подржава међународно непризнату владу у Тобруку на истоку земље. Самим тим Египат подржава фелдмаршала Калифу Хафтара, некадашњег друга покојног Моамера Гадафија. Тиме Каиро контрира Анкари која има огромне амбиције када је у питању експлоатација источног Медитерана.
Египат настоји да осигура своја права на Средоземљу, зато између осталог јача војни потенцијал како би се успротивио мегаломанским плановима Ердогана. Каиро је за сада зауздао радикалне исламисте у свом дворишту. Екстремисти су имали својих пет минута током страховладе Мухамеда Морсија из Муслиманског братства. Долазак на власт тако опасне идеологије довео би до уништења и геноцида над хришћанским Коптима који чине чак 10% становништва Египта, док већина припада већинском сунитском исламу.
Стога, Египат има обавезу да заштити своју огромну мањину (око 10 милиона људи) имајући у виду да Копти имају добар положај у египатском друштву, док су муслимани у највећој мери у овој земљи из сиромашнијих слојева друштва, што класно незадовољство претапа у верску поделу на "нас" и "њих".
Друго, Египат настоји да по сваку цену заштити свој туристички потенцијал, два највећа летовалишта Хургаду и Шарм ел Шеик, који се врло лако могу наћи на удару терориста. Земља убире огромне новчане добитке од туризма.
Треће, "Египат је дар Нила" рекао је једном грчки историчар Херодот, а мислим да то не треба даље дискутовати. Док је Нила, биће и Египта и народа који у њему живи. Чак 90% Египћана живи у долини Нила и градовима на његовим обалама и у његовој делти.
Зашто говоримо о важности Нила? Нил код главног града Судана Картума настаје спајањем Белог и Плавог Нила. Плави Нил истиче из језера Тана у Етиопији, а Етиопија гради "Ренесансну брану" којом жели да успостави снажнију електрификацију земље и да с тог аспекта буде независна од страних фактора. Да свом народу да електричну енергију и прекине са вишедеценијским рестрикцијама.
Уколико Етиопија или било која држава покуша да доведе у питање слободан проток реке Нил, то ће имати далекосежне последице по Египат, а Каиро знајући то настоји да се добро спреми и постане још снажнија војна сила на северу и североистоку Африке.