"ЕКСПЛОДИРАО" БРОЈ КОРИСНИКА НАРОДНИХ КУХИЊА: Пандемија и санкције девастирале Кубу - држава на ивици колапса
Године санкција и пандемија коронавируса жестоко су уздрмале већ начету економију Кубе.
"Наоружан" огромном дрвеном варјачом, кувар Пепин меша 136 килограма млевеног меса са парадајз сосом. Ово јело ће верска организација у чијој кухињи ради, поделити сиромашним становницима Хаване, њих 2200.
Пре појаве коронавируса у марту 2020. године, неких 700 људи је сваког дана долазило у народну кухињу Кисикаба. Економска криза изазвана пандемијом и америчким санкцијама довела је до тога да број корисника "експлодира".
ДЕМОКРАТИЈИ СЕ БЛИЖИ КРАЈ? Хилари Клинтон предвиђа мрачан сценарио у Америци
ПРОНАЂЕНА ТЕЛА ДВА ТИНЕЈЏЕРА ЗА КОЈИМА СЕ ТРАГАЛО ГОДИНАМА? Јутјубер снимао видео па открио ЛЕШЕВЕ у олупини аутомобила на дну језера (ВИДЕО)
ВУЛКАН ИСПУШТА ОТРОВНЕ ГАСОВЕ! Хитно наређење упућено грађанима: "Спречите улазак ваздуха"
"Пепин" је надимак Педра Пабла Васкеза, кувара у народној кухињи коју је пројекат Кисикаба отворио у једном од најсиромашнијих квартова кубанске престонице - у Лос Ситиосу.
- Био сам клинац на улици, без посла и са много проблема... Кум ме је довео овде и захваљујући њему сам боља особа - рекао је Франс пресу Пепин који од раног јутра ради у малој кухињи.
Кум кога помиње је Енрике Алеман, директор пројекта и лидер духовне организације која помаже самохраним мајкама, породицама затвореника, ХИВ позитивним особама, алкохоличарима и бескућницима.
- Пораст потражње за народним кухињама је последица (америчке) блокаде у јеку пандемије - рекао је Алеман док седи у својој канцеларији, некадашњој кући Киси робова који су у 16. веку стигли из Анголе и која је сада претворена у музеј у власништву његове породице од 1932. године.
- А ово је само један од 61 сиромашног кварта Хаване - додао је он.
Економски програм владе
После историјских демонстрација у јулу, када су хиљаде Кубанаца изашли на улице узвикујући "Гладни смо!" и "Слобода", председник Мигел Дијаз-Канел је одредио шездесетак сиромашних крајева Хаване као приоритете социјалних прогрмаа.
- Највише акција повезано је са социјалним питањима и тиме да она буду доступна свима а то су бодеге (где се храна продаје јефтиније), ординације, паркови за децу и јефтино становање - рекао је у октобру гувернер Хаване Реиналдо Гарсија.
Влада је програм покренула у тренутку најгоре економске кризе у последњих 27 година. БДП је пао 11 процената 2020. и то је најтеже погодило најсиромашније.
У Лос Ситиосу, воде и струје често нестаје, а све је теже набавити храну. Квартовска народна кухиња не добија никаква средства од државе и финансира се преко верских организација, кроз донације и поклоне.
На столу у кухињи, постављене су кутије различитих величина и на њима су имена "власника" - Естер, Лесида... или само бројеви - 19, 92...
Изабела Антомарчи (70) овде ради 30 година и старом металном кутлачом сипа месо и жути пиринач у кутије.
Ова кухиња је намењена "бескућницима, онима који живе на улици, који немају породицу, немају где да живе, који су избачени из својих кућа и дођу овде по мало хране", каже Антомарчи коју сви овде зову "тиа" (тетка).
Корисници кухиње стрпљиво чекају да им волонтер подели њихове посуде.
У земљи од 11,2 милиона становника, верске организације - и то само оне ауторизоване, крпе рупе које држава, на челу са Комунистичком партијом, не може да запуши.
Упркос покушајима да се религија искорени, чак 70 посто популације верује - у комбинацију католичких и евангелистичких доктрина и афричких и спиритуалистичких учења.
За разлику од опозиције која тражи слободу и оптужује владу да је она крива за економске потешкоће, Кисикаба пројекат потпуно подржава кубанску револуцију, каже њихов лидер.