"ЕКСТРЕМНО ВИСОК БРОЈ МУТАЦИЈА" Да ли свету прети НОВА ОПАСНОСТ: Једна варијанта короне мутирала у пацијенту зараженом са ХИВ?
Први случајеви ове варијанте су забележени у Боцвани 11. новембра
Научници су открили нову варијанту коронавируса која у себи има "екстремно висок број мутација" које могу донети нове таласе пандемије, избегавајући имуни систем људског тела.
ПОВРАТАК У 2020. ГОДИНУ: Влада ове земље прогласила ВАНРЕДНО стање на 30 дана!
ШТА УРАДИ ОД СЕБЕ, ЧОВЕЧЕ! Ампутирао прсте, одстранио нос, тетовирао очи, хоће да буде ванземаљац! (ФОТО/ВИДЕО)
ДЕВОЈЧИЦА (9) ПРОДАТА СТАРЦУ (70) Болна исповест: "Заиста га не желим, убићу се..." (ФОТО)
Потврђено је само 10 случајева у три државе, генетским секвенцирањем, али ова варијанта је изазвала велику забринутост код неких научника, пошто садржи мутације које могу учинити вирус недоступним за имуни систем. пише Гуардиан.
Варијанта Б.1.1.529 има чак 32 мутације у "спајк" протеину, делу вируса који највећи број вакцина користи како би припремио имуни систем за борбу против ковида. Мутације у "спајк" протеину могу утицати на способност вируса да инфицира ћелије и шири се, али могу и отежати услове под којима ћелије имуног система нападају патоген.
Ова варијанта је прво примећена у Боцвани, где су засад секвенцирана три слулчаја. Још шест их је потврђено у Јужној Африци, а један у Хонг Конгу, код путника који се враћао из Јужне Африке.
Први случајеви ове варијанте су забележени у Боцвани 11. новембра, а у Јужној Африци три дана касније. Случај у Хонг Конгу је регистрован код 36-годишњака који је имао негативан ПЦР тест пре лета из Хонг Конга за Јужну Африку, где је био од 22. октобра до 11. новембра. Био је негативан на тесту пред пут у Хонг Конг, али позитиван 13. новембра у карантину.
Научници ће посматрати нову варијанту и чекати било какав знак да се она шири брже. Неки вирусолози у Јужној Африци су већ забринути, поготово због недавног раста броја случајева у области Преторије и Јоханесбурга, где су случајеви Б.1.1.529. примећени.
Рави Гупта, професор клиничке микробиологије на Кембриџу, рекао је да су у лабораторији открили да две мутације на овој варијанти короне појачавају заразност и смањују потенцијал реакције антитела. "Ово заиста изгледа као значајна брига, ако гледамо које су мутације присутне", рекао је. "Ипак, кључно својство вируса које је непознато је његова способност да инфицира шире масе, и то је оно због чега смо имали пораст Делта варијанте. Имуни одговор је само део слике онога што може да се догоди".
Професор Франсоа Балу, директор Института за генетику на Универзитетском колеџу у Лондону, рекао је да је велики број мутација у овој варијанти настао "јединственим догађајем", а претпоставка је да се то десило у току хроничне инфекције код особе са ослабљеним имуним системом, могуће нелеченим ХИВ/АИДС пацијентом.
- Очекујем дефинитивно да ће овај сој слабо препознавати неутрализирајућа антитела на Алфа или Делта сој. Тешко је предвидети, у овој стадијуму, колико ће заразна бити ова варијанта. За сада је треба пажљиво посматрати и пратити, и анализирати, али нема потребе да будемо много забринути осим ако почне да се јавља чешће у блиској будућности - рекао је Балу.