ОД ЊЕНИХ СПЕЦИЈАЛАЦА СВИ СТРЕПЕ! Израелска елитна војна јединица чека знак да би спасла таоце у Гази (ФОТО)
Сукоби у Појасу Газе све више ескалирају.
Сајерет Маткал, по узору на САС, чека да буде позван да се упусти у "ризичне и опасне" мисије спасавања у Појасу Газе.
ВЕЛИКИ ЕГЗОДУС ПАЛЕСТИНАЦА ИЗ ГАЗЕ: Истиче ултиматум Израела за евакуацију, Хамас позвао људе да остану у домовима (ВИДЕО)
ПРОЦУРИО ВИДЕО-СНИМАК ХАМАСА: Погледајте како третирају заробљену израелску децу (ВИДЕО)
ИЗРАЕЛСКИ ТЕНКОВИ УШЛИ У ПОЈАС ГАЗЕ: Да ли почиње копнена офанзива?! Огласила се војска
Легендарна јединица израелских специјалних снага по узору на САС је у приправности да покуша да спаси таоце одведене у Газу, saznaje The Телеграпх.
Специјализована за мисије спасавања, Сајерет Маткал је најпознатија по својој улози у нападу на аеродром Ентебе у Уганди 1976. године, када су његови командоси спасили 100 Израелаца од палестинских отмичара.
Али са Хамасом који држи најмање 100 Израелаца и страних држављана на локацијама широм Газе, и са енклавом за коју се верује да је оптерећена замкама и коју бране терористички борци, Израел се суочава са талачком кризом невиђених размера.
Стручњаци кажу да ће због своје стручности бити позван Сајерет Маткал, као и јединица специјалних снага Јамам израелске националне полиције. САД су такође понудиле помоћ мисијама спасавања талаца у планирању и обавештајној подршци.
- Израел је усавршио противтерористичку мисију спасавања талаца. Ове јединице су прикупљале обавештајне податке и блиско сарађивале са Мосадом и израелском службом Шин Бет - рекао је Арон Коен, стручњак за израелске специјалне снаге, позивајући се на домаће и стране шпијунске агенције у земљи.
Међутим, додаје да су ове мисије изузетно опасне.
Хамас је већ запретио да ће почети да погубљује своје заробљенике као одговор на израелске нападе на Газу, а свака спасилачка мисија ризикује да таоце убију по кратком поступку на најмањи погрешан корак.
Чувена елитна јединица улива страх након операције Ентебе
27. јуна 1976. године, авион А300 којим је управљала Аир Франце полетео је из Тел Авива за Париз. Многи од 248 цивилних путника радовали су се летњем одмору у Европи, која је била усред топлотног таласа. Уместо тога, палестински отмичари преузели су контролу над авионом и уз помоћ диктатора Идија Амина, преусмерили авион до аеродрома Ентебе у Уганди.
Док су беспомоћни путници тетурали низ степенице за укрцавање, жене су штитиле децу од пушака које су им махале испред лица, а многи су веровали да никада више неће видети дан.
У наредним данима, нејеврејски путници су пуштени, али су сви израелски држављани остали у заточеништву, бојећи се за своје животе.
Отмичари су тражили ослобађање 53 милитаната као цену њихове слободе, али јерусалимски парламент, Кнесет, није био расположен за преговоре са терористима.
Уместо тога, одлучио се за драматичније решење.
4. јула, недељу дана након што су терористи отели авион, израелске специјалне снаге су долетеле у Ентебе, убиле 45 угандских војника, сваког од палестинских отмичара и спасиле 102 од 105 талаца.
До данас, на спасавање се гледа као на план који треба пратити и наставља да се изучава од стране стручњака за противтероризам широм света.
Операција је била дело Сајерета Маткала, елитне, веома тајне израелске снаге која спроводи најопасније мисије државе.
Само један израелски војник је погинуо током акције - Јонатан Нетањаху. Ако вам презиме звучи познато, нисте погрешили - у питању је брат израелског премијера Бењамина Нетањахуа.
Као и његов старији брат пре 47 година, Нетањаху се сада суочава са одбраном свог народа од милитаната.
Сам премијер је једном служио у Сајерет Маткалу и био је погођен у раме док је спасавао отети белгијски авион који је путовао из Беча у Тел Авив, четири године пре него што је његов брат убијен.
Да је метак био мало ближе срцу, он данас вероватно не би водио своју нацију.
Стручњаци верују да ће се Маткалу, познатом и као Извиђачка јединица Генералштаба, Нетањаху сада обратити за помоћ у тренутку када је Израелу потребан.
Бивши израелски премијер Нафтали Бенет је још један ветеран Сајерета Маткала.
У тренутној кризи, десетине талаца се користе као живи штит широм Појаса Газе.
Они су наводно постављени у "свим деловима" појаса, каже Хамас, у тунелима и стамбеним зградама, али вероватно и на војним локацијама како би се одвратили од ваздушних удара.
Израелски експерти су рекли да је једна од предности то што већи број талаца значи да ће процурети локације на којима се налазе. Израел можда већ тачно зна где су неки, или многи, таоци сакривени.
- Када имате 100-130 талаца, није их лако сакрити. Верујем да ћемо пронаћи информације о локацијама - рекао је Авнер Аврахам, бивши официр Мосада.
- Али то је веома компликовано, веома тешко. Биће потребно време и ми ћемо, нажалост, изгубити људе - додао је он.
Постоји и огромна дилема са којом се треба суочити: чак и ако јединица командоса успе да успешно спасе групу талаца, Хамас би могао да узврати убијањем других затвореника.
По истом принципу, ако би велика сила била послата и откривена, то би могло да се заврши истим трагичним резултатом. Једна од могућности је да се специјалне снаге користе у исто време као копнена инвазија која ће заузети сав фокус Хамаса, омогућавајући командосима да искористе хаос и уђу испод радара.
Израел је почео да гомила војску око границе са Газом, али још увек није донета одлука о копненој офанзиви.