ЛАВОВСКИ ТРУД, АЛИ БЕЗ РЕЗУЛТАТА? Макронову политику нема ко да подржи - узалудни покушаји да обезбеди власт у скупштини
Премијерка Елизабет Борн је јуче поднела оставку, али је председник Макрон није прихватио.
До даљег ће остати на челу владе. До када, тешко је проценити. Шеф државе је истовремено примио у аудијенцију шефове странака које су ушле у парламент, да би видео колики маневарски простор има. Како сада ствари стоје, тог простора нема. Сви су му окренули леђа, укључујући и класичну десницу од које је највише очекивао. Неће априори блокирати скупштину, али неће бити никаквих коалиција, а гласове ће давати само за законе који им одговарају.
БРИТАНИЈА ПАРАЛИСАНА: Највећи штрајк у последњих 30 година, 40.000 железничара обуставило рад
"РАКЕТИРАЋЕМО ИСТАНБУЛ" Грчки генерал запретио Турској
ДРАМА НА НЕБУ: Руска летелица ушла у ваздушни простор чланице НАТО, уследила ХИТНА реакција
Председничка већина остаје дубоко у небраном грожђу. Власт је позвала да јој се придруже сви који желе да Француска напредује, али је, осим ретких појединаца, наишла на затворена врата. Премијерка Елизабет Борн је најавила да ће морати да се тражи компромис. Али, Макрон нема ту врсту темперамента, а Елизабет Борн искуства, да склапају коалиције на овај начин. Наслов у "Фигароу" да је Макрон пред изазовом да не може да влада, све говори. Руке су му везане.
Шарл де Гол и Мишел Дебре створили су 1958. године Пету републику, баш да би се прекинуло стално мењање влада. То је подразумевало искључивање пропорционалног система. Макрон је стално најављивао увођење бар делимичне пропорције у политички живот, али се није усудио да то уради, а Французи су у недељу иронијом судбине гласали баш као да су сами тако прилагодили режим. Овај састав је најрепрезентивнији у историји Пете републике. Самим тим, дошло се у политички безизлаз.
Све и да Макрон одлучи да распусти скупштину, на шта има право, тешко је замислити да би могао да "избрише" толико незадовољство грађана изражено у политичким екстремима. Можда би и горе прошао у поновљеном гласању.
Политика се сада неће водити ни у Јелисеју, ни у Матињону, већ у скупштини. А Пета република није прављена за овакву врсту ситуације. Све то се догађа у тренутку када власт на домаћем плану мора да подиже куповну моћ, реформише пензијски систем и болнице, социјално осигурање и школство, усред великих изазова у Европи и свету, рата у Украјини и енергетске кризе. Макрона само следеће седмице чекају Европски савет, самит НАТО и Г7.
До 5. јула, када се представља програм владе, Макрон ће настојати да окупи већину. Ако у томе не успе, што сада делује крајње реално, може да се догоди и да на дневном реду одмах буде изгласавање неповерења влади. Меланшон је то већ најавио.