(НЕ)МОГУЋА МИСИЈА ЕМАНУЕЛА МАКРОНА! Да ли ће шарм француског председника деловати на Путиновог најбољег пријатеља Сија?!
Америка сумња у Макрона
Француски председник Емануел Макрон кренуо је у амбициозну дипломатску мисију са циљем да одвуче Пекинг од Москве. Француска се нада да ће убедити кинеског лидера Си Ђинпинга да се удаљи од званичне Москве и руског председника Владимира Путина. Уместо савезништва Кине и Русије, Макронова жеља је да Пекинг одигра посредничку улогу у сукобу Русије и Кине, а то ће покушати да изведе током тродневне посете Пекингу, која почиње данас.
Нејасно је колики утицај има Макрон, пише “Политико”, наводећи да француски председник “жели да игра на личнију карту са својим кинеским колегом“.
МАКРОН СТИГАО У КИНУ: Креће маратонски састанак - трајаће и до 7 сати!
МАКРОН И УРСУЛА СТИЖУ У ПЕКИНГ! Кинеске власти поручиле: "Спремни смо!"
ТРАМП РЕШИО ДА ПРОГОВОРИ О ПОРОДИЦИ БАЈДЕН! Ватрени говор бившег председника САД "Разоткривени су..."
Очекује се да ће Макрон провести неколико сати у разговорима са Сијем, а путовање укључује посету граду који има посебну вредност за кинеског председника.
Америка сумња у Макрона
Обзиром на Макронове неуспеле покушаје да игра централну улогу у решавању сукоба, као што је заустављање рата у Украјини или спасавање иранског нуклеарног споразума, у Америци и шире постоје сумње да ће ово путовање донети велике резултате.
Бела кућа подржава Макронов одлазак у Пекинг, али не очекује да ће постићи искорак. Такође, у Бајденовој администрацији постоји забринутост због потенцијалне „сарадње“ Француске са Кином у време када су тензије између Вашингтона и Пекинга на највећем нивоу у последњих неколико деценија.
Али оно што би могло додатно да закомпликује Макронове подухвате је нови раскол између председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен, која путује са њим, и Кинеза.
Фон дер Лајенова је позвала земље ЕУ да „избегну ризик“ од превелике зависности од Кине. Такође је наговестила да би ЕУ могла да прекине рад на трговинском споразуму са Кином, који је постигнут 2020. године, али је касније заустављен. Њене изјаве изазвале су брзи одговор кинеских дипломата. Фу Цонг, кинески амбасадор у ЕУ, рекао је да је „мало разочаран“.
- Тај говор је садржао много лажног представљања и погрешног тумачења кинеске политике и кинеских ставова - рекао је Фу за државну телевизију ЦГТН.
Посета Европљана ће такође бити сагледана из перспективе људских права, обзиром на ауторитарност и наводне повреде људских права широм Кине..
- Председник Макрон и Фон дер Лајен не би требало да гурну под тепих продубљивање ауторитарности кинеске владе током посете Пекингу - рекла је Бенедикт Жанерод, француска директорка Хјуман Рајтс Воча.
- Они би требало да искористе своје јавне наступе са Си Ђинпингом да изразе снажну забринутост због раширених кршења права широм Кине, појачаног угњетавања у Хонг Конгу и Тибету и злочина против човечности у Синкјангу - рекла је она.
Макронови планови
Говорећи уочи посете Пекингу, француски лидер је рекао да је његов циљ да „покуша да укључи Кину што је више могуће да изврши притисак на Русију“ поводом кључних тема, као што је нуклеарно оружје.
Али, да ли ће Макронов шарм деловати на Путиновог „најбољег пријатеља“ Сија?
Кина је настојала да се позиционира као неутрална страна у сукобу. Упркос великом међународном притиску на Москву, Си је одлучио да Кремљ буде његово прво одредиште за државну посету након што је обезбедио трећи мандат. У међувремену, Политико и други медији су известили да су Кинези испоручили оружје и панцире у Русију.
- Председник ће укупно провести шест до седам сати у разговорима са кинеским лидером. Чињеница да ће он бити први француски председник који ће посетити Гуангџоу такође је лични печат, пошто је отац председника Сија некада био партијски лидер тамо - рекао је раније званичник Јелисејске палате.
Французи се надају да ће време које Макрон проводи приватно са Сијем помоћи да добије подршку Кине у питањима као што су заустављање руских напада на цивилну инфраструктуру у Украјини или заустављање илегалног трансфера украјинске деце у Русију.
Међутим, упркос показивању добре воље, француски председник неће се уздржавати да Пекингу пошаље „неке поруке“ о подршци Русији, посебно када је реч о испоруци оружја, рекао је високи француски званичник.
- Нећемо да претимо, али хоћемо да шаљемо нека упозорења: Кинези треба да схвате да би слање оружја имало последице по Европу, по нас… Морамо да их подсетимо на наше безбедносне интересе - навео је и додао да ће се Макрон клонити претњи санкцијама.