СРАМОТА НИЈЕ ПРОШЛА НЕЗАПАЖЕНО! Макрон се обрукао пред краљем Чарлсом ИИИ, па донео одлуку која ће РАЗБЕСНЕТИ Американце
Макрон на удару критика како у домаћој тако и међународној политици
Француски председник Емануел Макрон отпутоваће следеће недеље у посету Кини, како би разговарао са кинеским колегом Си Ђинпингом. Ројтерс наводи да ова посета долази у тренутку када Макрон покушава да балансира између својих државничких амбиција на глобалном нивоу, и борбе да обузда протесте против реформе пензија код куће.
НОВИ УДАР! РАЗОРАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ЧИЛЕ: Чекају се информације о жртвама и штети!
ПУТИН ПОТПИСАО КЉУЧНИ УКАЗ! Нови концепт руске спољне политике
НОВИ РАТ НА ПОМОЛУ?! Драматичне речи Лукашенка: "Пољска припрема напад на Белорусију"
Ти протести су приморали Макрона да откаже државну посету британског краља Чарлса, што је, како се наводи, срамота која није прошла незапажено у дипломатским круговима.
- Веома је престижна ствар бити домаћин прве посете енглеског краља у иностранству, то се не дешава сваки дан. Ако то не можете да спроведете, то је проблем - рекао је један неименовани амбасадор европске земље, док је други амбасадор додао да је ''јасно да га је то ослабило''. Директор Центра за европске студије на Универзитету Ренмин у Кини, Ванг Јивеј, навео је да то није промакло ни кинеским посматрачима.
- Протести носе велики ризик и Француској је потребан дипломатско подизање, посебно зато што жели да игра улогу лидера Европе - оценио је он. Макрон жели да упути ''јасно упозорење'' свом колеги Си Ђинпингу, кога је у Кремљу угостио руски председник Владимир Путин раније овог месеца, да Европа неће прихватити да Кина даје оружје Русији.
- Наша порука ће бити јасна: можда постоји искушење да се приближите Русији, али немојте прелазити ту линију - рекао је неименовани високи француски дипломата.
Француске дипломате умањују утицај који би протести код куће могли да имају на Макронов кредибилитет у иностранству, наводи Ројтерс. Они истичу да се Си суочио са сопственим протестима крајем прошле године, у ретком приказу грађанске непослушности због ограничења поводом ковид-19.
Усред погоршања односа између Вашингтона и Пекинга, који су достигли врхунац прошлог месеца након што су САД обориле кинески балон који је летео изнад њене територије, Европа покушава да пронађе сопствено место у таквим новонасталим околностима, оцењује агенција.