САБЛАСНА ЕПИДЕМИЈА КОЛЕРЕ ПУСТОШИ ЦРНИ КОНТИНЕНТ! Деца највише страдају, а симптоми варирају од непостојећих до брзе и болне смрти (ФОТО)
Тежак почетак године за 13 афричких земаља.
УНИЦЕФ је изразио забринутост због епидемије колере која већ месецима бесни источном и јужном Африком, преноси дпа.
![Mozzart](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/01/16/naslovna_7.jpg?itok=uuacw-qD)
ЗА ТИМСКИ ДУХ НА ТЕРЕНУ: Служба хитне помоћи у Панчеву добила униформе од Фондације Mozzart
![Decak](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/11/decak.jpg?itok=vUXBs8AK)
ОТАЦ ПРЕГАЗИО СИНА (1): Немилој сцени присуствовали супруга и друго дете, дечаку СЛОМЉЕНА лобања
![musliman, islam, molitva, džamija](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/03/21/profimedia-0760076547.jpg?itok=nUwrrUp-)
УЧЕНИЦИ СРЕДЊЕ ШКОЛЕ ЗАХТЕВАЈУ УВОЂЕЊЕ ШЕРИЈАТА: Њих четворо изнело скандалозне захтеве!
До средине јануара, у 13 захваћених земаља забележено је око 200.000 случајева болести и више од 3.000 смрти. Према регионалној директорки УНИЦЕФ-а, Етлеви Кадили, ово је једно од најгорих избијања те болести последњих година.
Према УНИЦЕФ-у, случајева има у свим покрајинама Зимбабвеа. Стање је посебно тешко у Замбији, гдје је девет од десет покрајина погођено епидемијом колере. Више од половине оболелих су деца млађа од 15 година.
Земља је управо примила 1.4 милиона доза оралне вакцине против ове по живот опасне болести.
Епидемија представља велик терет за здравствени систем погођених земаља и указује на слабости у хигијенској инфраструктури, рекла је Кадили.
Колеру узрокује бактерија Вибрио cholerae, која ствара токсин у цревима. Храна и вода за пиће контаминиране фекалијама или повраћањем болесних људи главни су узрочници ширења болести.
Обилне падавине изазване метеоролошким феноменом Ел Нињо погоршале су доступност чисте питке воде у неколико земаља у регији посљедњих месеци.
Ипак, УНИЦЕФ истиче да се утицај епидемије на децу не односи само на здравље.
- Проблем су и прекиди наставе у школама - рекла је Кадили.
У Замбији, између осталог, након божићних празника настава неће почети до 29. јануара, како би се избегао ризик од заразе.
- Како нова школска година почиње у многим земљама у регији, кључно је да се у школама уведу мере за заштиту деце од заразе - упозорила је Кадили.
Многи случајеви ус асимптоматски, а у тежим случајевима губитак течности и соли у организму може довести до прекида циркулације, грчева у мишићима, или шока и смрти унутар неколико сати.
Извор: Србија Данас/Index.hr